Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Odsłon : 783 Pobierz jako plik iCal
 
Miejsce: DBP Rynek 58, Biblioteka Romańska, III piętro
Data: Czwartek 14.12.2023 r. Godz.17:30 - 19:00 
 


W ramach projektu "Gotowi na książkowe akcje" zapraszamy na cykl spotkań pt. "Tajemniczy Dolny Śląsk".

Tytuł spotkania Od Piastów do Hohenzollernów. Zamki i pałace na Dolnym Śląsku jest zbieżny z najnowszą książką Marka Perzyńskiego, który opowiada w niej m.in. o imponującym łańcuchu zamków obronnych w Sudetach. Jest on częścią dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu do np. Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze” i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz. W czasach reformacji odegrali ogromną rolę w Europie. Fryderyk II, piastowski książę legnicko-brzesko-wołowski, doprowadził do hołdu pruskiego, a jego syn, Jerzy II, przebudował zamek w Brzegu na tak wspaniałą rezydencję, że nazwano ją śląskim Wawelem. Dziedzictwo reformacji jest dobrze widoczne na Dolnym Śląsku do dziś.

Marek Perzyński podczas spotkania w bibliotece wojewódzkiej opowie, gdzie na Dolnym Śląsku można zobaczyć bibliotekę łańcuchową, unikalny zegar figuralny z przedstawieniem Śmierci odmierzającej czas kosą, zachwycające metalowe książęce sarkofagi i gdzie szukać krajobrazu idealnego, który jest wspólnym dziełem przyrody i arystokracji.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących Funduszu Promocji Kultury.

zzzz


Uczestnictwo w Wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku uczestnika zgodnie z Regulaminem.


W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.