Wstęp Deklaracji
Daty publikacji i aktualizacji
Data publikacji strony internetowej: 2015-01-01.
Data ostatniej dużej aktualizacji: 2020-01-27.
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności wymienionych poniżej. Aktualnie podejmowane są prace nad dostosowaniem strony internetowej do wymagań prawnych. Deklarujemy, że niebawem strona będzie spełniać wymogi dostępności.
Treści niedostępne:
- brak opisów alternatywnych i tytułów dla niektórych zdjęć i obrazków
- niektóre dokumenty PDF nie są poprawnie odczytywane przez programy dla osób niewidzących
- niektóre hiperłącza nie mają nadanych tytułów
Data sporządzenia Deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej
Oświadczenie sporządzono dnia: 2020-03-31.
Data ostatniego przeglądu deklaracji: 2024-03-27
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez instytucję.
Skróty klawiaturowe
Przeglądarki internetowe za pomocą skrótów klawiaturowych lub odpowiednich ustawień umożliwiają powiększenie serwisu. Jest to szczególnie pomocne dla osób z wadą wzroku. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak w łatwy sposób powiększyć lub pomniejszyć treść wyświetlaną na ekranie przejdź do strony: Powiększanie i pomniejszanie stron w systemie Windows.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W bibliotece został powołany zespół ds. dostępności w składzie: Katarzyna Samojluk (koordynator dostępności), Katarzyna Zborowska, Mariusz Gabrysiak, Dagmara Batóg, Ewelina Tulko, Joanna Grzelczyk. Celem działania zespołu jest poprawa dostępności Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu w projektowaniu i realizacji oferty kulturalnej oraz otwarcie jej na współpracę z osobami z niepełnosprawnościami oraz osobami starszymi.
W przypadku problemów z dostępnością prosimy o kontakt w sprawie ustalenia alternatywnych możliwości. W tym celu można skontaktować się z koordynatorką dostępności ; telefon: 71 3352-244; lub z sekretariatem
- telefonicznie: 71 3352-204;
- pisemnie na adres: Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, ul. Rynek 58, 50-116 Wrocław;
- za pomocą e-mail na adres:
- osobiście, zgłaszając się w siedzibie Biblioteki w godzinach urzędowania 8:00-15:00
Informacje na temat procedury
Każdy ma prawo złożyć wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp.
Wniosek o zapewnienie dostępności powinien zawierać:
- dane kontaktowe wnioskodawcy,
- wskazanie bariery utrudniającej lub uniemożliwiającej dostępność w zakresie architektonicznym lub informacyjno – komunikacyjnym,
- wskazanie sposobu kontaktu z wnioskodawcą,
- wskazanie preferowanego sposobu zapewnienia dostępności, jeżeli dotyczy.
Podmiot publiczny realizuje zapewnienie dostępności w zakresie określonym we wniosku bez zbędnej zwłoki nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot powiadamia wnioskodawcę o przyczynach opóźnienia i wskazuje nowy termin nie dłuższy niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku o zapewnienie dostępności.
Gdy zapewnienie dostępności w zakresie określonym we wniosku o zapewnienie dostępności jest niemożliwe lub znacznie utrudnione, podmiot publiczny niezwłocznie zawiadamia wnioskodawcę o braku możliwości zapewnienia dostępności i zapewnia dostęp alternatywny.
W przypadku niezapewnienia dostępności, wnioskodawcy przysługje prawo złożenia skargi na brak dostępności. Skargę wnosi się do Prezesa Zarządu PFRON, w terminie 30 dni, zgodnie z zapisami art. 32 ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
Dostępność architektoniczna
- Budynek Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu jest częściowo przystosowany do użytkowania przez osoby z niepełnosprawnościami.
- Biblioteka nie dysponuje miejscami parkingowymi. W pobliżu można korzystać z publicznych miejsc parkingowych opisanych poniżej.
- Można wejść z psem asystującym.
- Wejście do budynku jest utrudnione przez stopień i ciężkie żelazne drzwi wejściowe otwierane siłą mięśni. Za drzwiami wejściowymi znajduje się pomieszczenie (tzw. wiatrołap) o wymiarach 2,25 x 2,30 m, pozwalający na swobodne manewrowanie wózkiem; następnie drzwi z małym progiem i dalej dostęp do szerokiego holu głównego.
- Z holu głównego jest dostęp do windy osobowej. Winda przemieszcza się na wszystkich kondygnacjach przeznaczonych dla odwiedzających. W windzie nie ma informacji głosowej.
- W holu znajdują się Punkt Zapisu i Informacja Bibliograficzna oraz miejsca spoczynku.
- Ogólny plan budynku znajduje się przy wejściu i w windzie. Na klatce schodowej są plany poszczególnych pięter. Brak planów tyflograficznych.
- Brak kontrastowych tabliczek z numerami pokoi i pięter budynku.
- Korytarze i schody nie są obecnie wyposażone w ułatwienia zwiększające dostępność. Na korytarzach na piętrach oraz na schodach jest wykładzina.
- Budynek nie jest wyposażony w pochylnie, platformy, informacje głosowe lub pętle indukcyjne.
- Na parterze znajduje się toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami.
Jak do nas trafić?
Wejście główne do biblioteki znajduje sie na północnej pierzei Rynku. Przylegająca do zabudowań nawierzchnia chodnika otaczająca Rynek (również wzdłuż frontu i wejścia do biblioteki) jest wyłożona tzw szplikostradą. Szpilkostrada jest zbudowana z ułożonych ręcznie kostek granitowych, specjalnie przyciętych, między którymi szczeliny wypełniono zaprawą. Nawierzchnia jest więc równa i bezpieczna. Dzięki niej trakt jest dostępny dla osób poruszających się na wózkach, ale także rodziców z wózkami dziecięcymi i osób na wysokich obcasach. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z tej części nawierzchni może być mocno ograniczone przez ogródki restauracji i pubów, Jarmark Bożonarodzeniowy lub inne imprezy plenerowe na Rynku.
Wydarzenia kulturalne i imprezy organizowane na Rynku oraz w pobliżu biblioteki mogą generują znaczny hałas i wiązać się z dużą liczbą uczestników (tłumem).
Wejście do budynku jest utrudnione przez stopień i ciężkie żelazne drzwi wejściowe otwierane siłą mięśni. Po prawej stronie drzwi znajduje się przycisk dzwonka - można go użyć jeśli wejście do środka wymaga pomocy. Za drzwiami wejściowymi znajduje się pomieszczenie (tzw. wiatrołap) o wymiarach 2,25 x 2,30 m, pozwalający na swobodne manewrowanie wózkiem; następnie drzwi z małym progiem i dalej dostęp do szerokiego holu głównego.
Poniżej zamieszczamy informację o trasach z wybranych punktów (przystanki, miejsca parkingowe) oraz linki do tras w Google Maps.
Przystanki komunikacji miejskiej:
Poniżej opisaliśmy lokalizację przystanków komunikacji miejskiej w pobliżu biblioteki. Najbliższy przystanek tramwajowy dla adresu Rynek 58 to Wita Stwosza 10009. Zwróć uwagę na to, że:
- odległość przystanku tramwajowego od budynku: 300 m
- trzeba przekroczyć jezdnię
- są przeszkody na drodze (np. słupki, nierówny chodnik, źle zaparkowane samochody, wysokie krawężniki, zwężenia chodnika)
- skrzyżowanie ze ścieżką rowerową
- częściowo dostępny bez barier (patrz: rozkład jazdy tramwaju)
Przystanek "Wita Stwosza", słupek 10009 , tramwaje: 3, 5, 6, 7, 10, 12, 13, 20: Google Maps.
- Kieruj się Szewska na południe w stronę Wita Stwosza - 57 m, skręć w prawo w Wita Stwosza - 90 m, dalej prosto po Rynek - 160 m. Miejsce docelowe będzie po prawej stronie.
Droga z pozostałych przystanków jest opisana poniżej:
Przystanek "Świdnicka", słupek 10002, tramwaje: 3, 5, 10, 11, 12, 13, 18 i autobusy K, 110, 245, 253, 602: Google Maps.
- Kieruj się Kazimierza Wielkiego na wschód w stronę Świdnicka - 21 m, skręć w lewo w Świdnicka - 190 m, skręć w lewo w Oławska - 10 m, skręć w prawo w Rynek - 160 m, skręć w lewo, pozostając na Rynek - 160 m. Miejsce docelowe będzie po prawej stronie.
Przystanek "Zamkowa", słupek 10017, tramwaje: 3, 10, 11, 12, 13, 18: Google Maps.
- Kieruj się Kazimierza Wielkiego na zachód - 13 m, przejdź przejściem dla pieszych - 37 m, skręć w prawo w Eugeniusza Gepperta - 93 m, kontynuuj wzdłuż Plac Solny - 93 m, dalej prosto po Rynek - 150 m, skręć w prawo, pozostając na Rynek - 25 m. Miejsce docelowe będzie po lewej stronie.
Przystanek "Rynek", słupek 10004, tramwaje: 3, 10, 12, 13, 18 i autobusy D, K, 110, 243, 245, 247, 248, 253, 255, 257, 259, 602: Google Maps.
- Kieruj się Kazimierza Wielkiego na południe w stronę Świętego Antoniego - 84 m, Przejdź przejściem dla pieszych, korzystaj ze schodów - 260 m, Lekko w lewo w Rynek - 150 m, Skręć w prawo, pozostając na Rynek - 25 m. Miejsce docelowe będzie po lewej stronie.
Przystanek "Rynek", słupek 10006, tramwaje: 4, 6, 7: Google Maps.
- Kieruj się Kazimierza Wielkiego na północ w stronę Ruska - 110 m, skręć w prawo w Ruska - 38 m, kontynuuj wzdłuż Białoskórnicza - 140 m, skręć w prawo w Świętego Mikołaja - 250 m, skręć lekko w prawo w Rynek - 37 m. Miejsce docelowe będzie po lewej stronie.
Przystanek "Uniwersytet Wrocławski", słupek 10015, tramwaje 3, 4, 5, 6, 7, 10, 12: Google Maps.
- Kieruj się Grodzka na południowy zachód w stronę Most Pomorski - 57 m, skręć w lewo w Odrzańska - 270 m, skręć w lewo w Rynek - 38 m. Miejsce docelowe będzie po lewej stronie.
Miejsca parkingowe
Biblioteka nie dysponuje własnymi miejscami parkingowymi. Najbliższe publiczne miejsca parkingowe znajdują się przy ul. Kiełbasniczej i na pl. Solnym. Proponowane trasy piesze z tych lokalizacji do siedziby biblioteki przebiegają w obrębie gęstej zabudowy otaczającej rynek, powierzchnia ulic i chodników jest wyłożona kostką lub płytą chodnikową.
Ul. Kiełbaśnicza, parking przy ścianie kościoła św. Elżbiety: Google Maps.
- Aby dotrzeć do biblioteki z ul. Kiełbaśniczej kieruj się na południe w stronę Świętego Mikołaja, następnie skręć w lewo w Świętego Mikołaja, potem skręć lekko w prawo w Rynek. Miejsce docelowe będzie po lewej stronie.
Pl. Solny, parking przy ścianie kościoła św. Elżbiety: Google Maps.
- Aby dotrzeć do biblioteki z pl. Solnego kieruj się na północ w stronę ul. Ruskiej, następnie skręć w prawo pozostając na Placu Solnym, a potem w lewo w Rynek. Idź prosto w kierunku fontanny. Miejsce docelowe to kamienica znajdująca się w tej samej osi tuż za nią.