Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Odsłon : 473 Pobierz jako plik iCal
 
Miejsce: Online
Data: Wtorek 05.04.2022 r. Godz.17:00 - 18:30 
 

Spotkanie będzie transmitowane na fanpejdżu Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej.

Spotkanie to stanowi nie tylko zwieńczenie całego cyklu, ale także domknięcie bloku poświęconego wybranym gatunkom filmowym, w ramach którego wcześniej omawiane były m.in. południowokoreańskie horrory, thrillery i widowiska historyczne. Tym razem przyjrzymy się komedii ? gatunkowi bardzo istotnemu dla renesansu południowokoreańskiej kinematografii w XXI wieku, a jednocześnie budzącym uzasadnione wątpliwości w kwestii tego, na ile przynależące do niego filmy mogą być zrozumiałe i atrakcyjne dla widowni z innego kręgu kulturowego.

Podczas spotkania Dawid Głownia przedstawi kilka zróżnicowanych południowokoreańskich komedii z ostatnich dwudziestu lat, w większości będących hitami frekwencyjnymi, każdorazowo odnosząc się do pytania, na ile zawarty w nich humor może być czytelny i atrakcyjny dla widowni spoza Korei Południowej. Tradycyjnie już nie zabraknie fragmentów filmowych.


Dawid Głownia ? Doktor nauk o sztuce ? swoją rozprawę doktorską, obronioną na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, poświęcił początkom kina w Japonii. Jest autorem książek ?Początki kina w Japonii na tle przemian społeczno-politycznych kraju? i ?Sześć widoków na kinematografię japońską. Kulturowe, społeczne, polityczne i instytucjonalne konteksty kina? oraz kilkunastu artykułów naukowych opublikowanych w tomach zbiorowych i czasopismach (m.in. ?Kultura Popularna?, ?Silva Iaponicarum?, ?Litteraria Copernicana?, ?Studia Humanistyczne AGH?, ?Didaskalia? i ?Quart?). Poza aktywnością publikacyjną i konferencyjną angażuje się także w działalność popularyzatorską, głównie w formie popularnonaukowych prelekcji. W wolnych chwilach prowadzi fanpage i blog Pan Optykon.


Zainteresowania badawcze:

  • historia kina w Japonii, głównie w jego społeczno-historycznych kontekstach,
  • recepcja japońskiego kina w Europie i USA,
  • światowe kino gatunków i jego marginesy,
  • historia amerykańskiego komiksu,
  • socjologia (pop)kultury.

Link do wydarzenia na Facebooku


Uczestnictwo w Wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku uczestnika zgodnie z Regulaminem.


W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.