Lucian Dan Teodorovici (ur. 1975) – rumuński pisarz, reżyser teatralny, scenarzysta filmowy i telewizyjny, były redaktor serii „Ego. Proza” współczesnej literatury rumuńskiej w wydawnictwie Polirom, obecnie dyrektor Muzeum Literatury w Jassach i Międzynarodowego Festiwalu Literatury i Przekładu w Jassach (FILIT, Ia?i). Teodorovici jest autorem powieści: Cu puţin timp înaintea coborîrii extratereştrilor printre noi (Tuż przed przybyciem do nas istot pozaziemskich; 1999, 2005), Circul nostru vă prezintă (Nasz cyrk przedstawia państwu; 2002, 2007), Celelalte poveşti de dragoste (Inne historie miłosne; 2009, 2013), Matei Brunul (2011), Cel care cheamă câinii (Zaklinacz psów, 2017), zbiorów opowiadań: Lumea văzută printr-o gaură de mărimea unei ţigări marijuana (Świat widziany przez dziurkę wielkości skręta; 2000), Atunci i-am ars două palme (Wtedy strzeliłem mu dwa razy w twarz; 2004), a także sztuki teatralnej Unu + unu (+ unu…) (Jeden + jeden (+ jeden…); 2014). Przekłady jego książek wydano w Bułgarii, Egipcie, Hiszpanii, Macedonii, Niemczech, Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, we Francji i Włoszech oraz na Węgrzech.
Polskie wydanie powieści Matei Brunul (2014, tłum. Radosława Janowska-Lascar, Amaltea) zostało nominowane do finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS 2015 i otrzymało Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
? Po prawej stronie – okładka Innych historii miłosnych
Od premiery w Rumunii w 2009 roku powieść została przetłumaczona na język włoski, bułgarski, francuski i angielski.
Głównym tematem jest niespełniona miłość, a jedenaście rozdziałów, które mogą być traktowane zarówno jak samodzielne opowiadania, jak i epizody tworzące większą całość, spaja postać narratora–dziennikarza. Kolejne oblicza miłości ukazane są nie tylko poprzez opisy zdarzeń, jakie miały miejsce w różnych okresach jego życia (dzieciństwo, młodość, teraźniejszość), ale także w opowieściach bohaterów drugoplanowych. Autor wciąga czytelnika w nieoczywistą grę, dając mu do rozwiązania uczuciową łamigłówkę, której elementami są zdrada i niespełnienie, żądza i zazdrość, a także bolesne wspomnienie pierwszej miłości. Kolejne ciągi wypadków i zwroty akcji przeplatają się w zaskakujący sposób, pozwalając nam spojrzeć na miłość z różnych per spektyw: z cygańskiego obozu i współczesnego blokowiska, z morskich głębin i wioski, w której diabeł mówi dobranoc.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Uczestnictwo w Wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku uczestnika zgodnie z Regulaminem.
W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.