Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Odsłon : 715 Pobierz jako plik iCal
 
Miejsce:
Data: Wtorek 27.04.2021 r. Godz.17:00 - 18:30 
 


? Uwaga – kolejna prelekcja z cyklu „Fenomeny popkultury” to wydarzenie online!

Oto link, który pozwoli w tym wydarzeniu uczestniczyć TUTAJ  >>


- - - - - - - - - - - - - - - - -
Film „Avengers: Koniec gry” przyniósł w dystrybucji kinowej ponad 2,7 miliarda dolarów przychodów, „Aquaman” – ponad miliard, a uznawana za porażkę finansową „Liga sprawiedliwości” – ponad 650 milionów. Filmy superbohaterskie, bazujące na komiksowych licencjach, stanowią jeden z fundamentów współczesnego kina rozrywkowego. Nie zawsze jednak tak było.

Na początku XXI wieku takie produkcje, jak „X-Men” i „Spider-Man” udowodniły, że filmy na podstawie komiksów mogą przynosić duże zyski, a zarazem zyskiwać uznanie krytyki, producentów i dystrybutorów filmowych. Wcześniej znaczna część filmów bazujących na komiksowych licencjach była miażdżona przez krytykę (w wielu przypadkach słusznie), a niektórzy producenci i dystrybutorzy nie obnosili się z faktem, że ich filmy stanowią adaptacje komiksów. To właśnie tego typu produkcjom poświęcone będzie dziewiąte – ostatnie już – spotkanie z cyklu „Fenomeny Popkultury”.

Podczas spotkania Dawid Głownia i Radosław Pisula odpowiedzą m.in. o hiszpańsko-amerykańskiej adaptacji niszowego komiksu łączącego horror z formułą superbohaterską, włoskiej adaptacji argentyńskiego komiksu z pogranicza fantasy i science fiction, filmie o Fantastycznej Czwórce, który nigdy nie trafił do dystrybucji i produkcji, która rozpoczęła żywot jako adaptacja komiksów o Dr. Strange'u, lecz przerodziła się w coś zupełnie innego.

Zapraszamy!
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
? „Fenomeny popkultury” to cykl popularnonaukowych prelekcji poświęconych ważnym zjawiskom kultury popularnej.

? Dawid Głownia – doktor nauk o sztuce UJ i doktorant w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr, badacz filmu i kultury popularnej. Autor książki „Sześć widoków na kinematografię japońską: Kulturowe, społeczne i instytucjonalne konteksty kina” i artykułów naukowych poświęconych popkulturze.

? Radosław Pisula – twórca popkulturowego fanpage'u Full Frontal Pisula, współzałożyciel vloga i podcastu Napisy Końcowe. Dziennikarz, tłumacz, doktorant. Naukowo przebadał m.in. filmografię Johna Woo, Johna Carpentera i Waltera Hilla. Kinowo pożera wszystko – szczególnie wszelkiej maści horrory, wysokooktanowe akcyjniaki oraz Złotą Erę Hollywood. Ceni kontynuacje filmów, na które nikt nie czeka (z naciskiem na kolejne „Króle Skorpiony”). Uwielbia Grace Kelly, Kaczora Howarda oraz Godzillę – najlepiej, gdy pojawiają się w tym samym filmie.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


Cykl organizowany we współpracy pomiędzy Dolnośląską Biblioteką i Stowarzyszeniem Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster”
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Zobacz też na Facebooku >>


Uczestnictwo w Wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku uczestnika zgodnie z Regulaminem.


W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.