Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Odsłon : 523 Pobierz jako plik iCal
 
Miejsce: Sala 35, III piętro, DBP, Rynek 58
Data: Środa 07.06.2023 r. Godz.17:00 - 18:30 
 

Wstęp wolny!

Zapraszamy na nieznane historie ślężańskiej przyrody!
 
Od kiedy ręka człowieka wykonała pierwsze narzędzia z lokalnego kamienia, zostawiła na naczyniu ryt ukośnego krzyża symbolizującego słońce i rzeźbę niedźwiedzicy zaczyna się historia wzajemnych relacji człowieka i natury w regionie ślężańskim. Trwa ona nieprzerwanie od tysięcy lat do dziś. Nie tylko pradzieje odcisnęły ślad w tym szczególnym miejscu. To co zdarzyło się później, pokazuje jak przyroda kieruje ludzkim życiem i jak bardzo człowiek potrzebuje jej, a Ona potrzebuje Jego.
 
Podczas wykładu, dyrektor Muzeum Ślężańskiego - Monika Szima-Efinowicz - opowie o dokonaniach ludzi, którzy związali swoje życie z tym miejscem. To z ich działań narodziła się ochrona przyrody, turystyka przełomu XIX i XX wieku i badania naukowe. Dowiemy się kto i kiedy utworzył pierwsze szlaki na Ślęży, rozwiążemy zagadkę tego co przedstawia inkrustowana XVII wieczna prochownica z poroża, znaleziona w dziupli ślężańskiego drzewa, a nawet dostaniemy odpowiedź dlaczego należy się dobrze zastanowić kogo zabrać na randkę na Ślężę.
 
Oprócz odpowiedzi na pytania otrzymamy:
  • przepis na sulistrowicki sok z jałowca według przedwojennej receptury,
  • wskazówki jak zostać świetnym ornitologiem badaczem, takim jak baron Otto Eduard Zedlitz von Trützschler ze Świątnik.
Eksponaty, przez lata pieczołowicie przechowywane w magazynach Muzeum Ślężańskiego, opowiedzą zapomniane dzieje. Wzajemnym relacjom na Ślęży, i u jej podnóża, poświęcona zostanie najnowsza historyczno-przyrodniczą wystawa stała w Muzeum Ślężańskim, której otwarcie zaplanowane jest na rok 2024.


Uczestnictwo w Wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku uczestnika zgodnie z Regulaminem.


W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.