Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
 
Miejsce: Galeria Pod Plafonem DBP, Wrocław, Rynek 58
Data: Środa 04.10.2023 r.  Dostępne w godzinach otwarcia. 
 


Wystawa Barbary Basiewicz w Galerii Pod Plafonem Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu

„Tkackie opowieści” 

Wernisaż wystawy: 11 września 2023, godz. 11:30

wystawa towarzyszy 50. Miedzynarodowemu Festiwalowi Sztuki Włókna WT-Kowary 2023

 

Na wystawie „Tkackie opowieści” artystka przedstawia siedem realizacji tkackich, które obrazują jej zainteresowania twórcze w dziedzinie „medium tkackiego”, fascynację kolorem, splotem i możliwościami, jakie daje tradycyjne „płaskie” tkanie.

Ostatnie prace to „Rytmy” i „Przedmioty” – przedstawiające zachwyt nad ciepłymi barwami, ich przenikaniem i wzajemnym oddziaływaniem. „Zapis II” i „Okładka” to dwie prace z dużego cyklu „Notatników tkackich”- powstaje on od 2000 roku, jest efektem fascynacji literaturą, jej ważnością, książką, notowaniem nie tylko literami, ale także symbolami i kolorem.

Pozostałe prace prezentują różnorodność zainteresowań artystki i ukazują możliwości „zapisu” tkackiego: różnorodność treści, formy i koloru w tradycyjnej tkaninie (osnowa i wątek).

Obecnie artystkę fascynuje kolor błękitny i wszelkie jego pochodne, co można obejrzeć na poplenerowej wystawie w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze – tkanina „Kompozycja błękitna”.

Tkaniny pokazywane na wystawie pochodzą z lat, kiedy artystka uczestniczyła w sympozjach „WT-Kowary”, które to wzbogaciły jej twórczość i zainspirowały do wielu realizacji tkackich.

 

Barbara Basiewicz studiowała na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1971 roku ukończyła Wydział Malarstwa ze spacjalizajcą: tkanina artystyczna. Od 1977 roku jest członkinią Pracowni Doświadczalnej Tkactwa Artystycznego przy OW ZPAP.

Była wieloletnią pracowniczką Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, w pracowni konserwacji tkanin i stroju ludowego. Od 2003 roku uczestniczyła w Sympozjach „WT-Kowary”.

Basiewicz została odznaczona Złotą Odznaką MKiDN za opiekę nad zabytkami, Złotą Odznaką ZPAP oraz w 2022 roku medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest laureatką kilku nagród i wyróżnień na wystawach poplenerowych WT-Kowary w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze.

 

kurator wystawy: dr Rafał Werszler


Uczestnictwo w Wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku uczestnika zgodnie z Regulaminem.


W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.