Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemiecki
Odsłon : 593 Pobierz jako plik iCal
 
Miejsce: Galeria pod Plafonem, parter DBP, Rynek 58
Data: Piątek 04.11.2022 r. Godz.17:30 - 19:00 
 

Wstęp wolny!

Galeria Pod Plafonem przy DBP
zaprasza na wernisaż wystawy
Ewy Drankowskiej pt. Pejzaż egzystencjalny
Ewa Drankowska urodziła się w 1977 we Wrocławiu. Jest studentką drugiego stopnia na kierunku Malarstwo we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta.
 
Wybrane wystawy: ? 2022 UKRAINA!, EXIT, wystawa zbiorowa ? 2022 Różne rysunki i okolice; CKWZ, wystawa indywidualna ? 2021 Niebo już było?; Centrum na Przedmieściu, wystawa indywidualna ? 2020 A La Nature et Humanité; Sofitel, wystawa zbiorowa ? 2019 W obłokach; ASP im. E. Gepperta, wystawa indywidualna ? 2018 Tak czy siak wszystko się kiedyś skończy; Galeria Tętno, wystawa zbiorowa.
Malowaniem zajęłam się kilka lat temu - uznałam, że zrealizuję w końcu swoje marzenie o studiach artystycznych. W swojej twórczości wciąż poszukuję, próbuję dotrzeć do siebie poprzez twórczość. Maluję w technice akrylowej i olejnej. Jednak sporą część moich prac stanowią rysunki, szczególnie lubię wykonywać je tuszem stosując różnorodne, często nieoczywiste narzędzia. Robię też zdjęcia, czasem ceramikę czy asamblaż. Moją inspiracją niejednoktornie bywa relacja człowieka z naturą, problemy społeczne, szeroko pojęta kondycja współczesnego człowieka. (E.D.)
* * *
Przy odejściu od tradycyjnego medium ? obrazu na płótnie - twórczość Ewy Drankowskiej skierowała się ku odmiennym środkom wyrazu. Cykl prac wykonanych tuszem na papierze przywołuje skojarzenia z tradycją sztuki wschodu, gdzie metoda posługiwania się piórem była od stuleci rozwijana. Czarno-białe pejzaże przeplatają w sobie stosunkowo proste, opierające się o elementy graficzne motywy detaliczne, przy połączeniu z zamglonym lekko otoczeniem, w którym się znajdują. Artystka prezentuje opuszczone plaże i pola, w których narracja oparta jest o osamotnione budki dla ratowników wodnych czy łączące się w długich szeregach słupy wysokiego napięcia. Sceneria jest przygaszona, aczkolwiek ekspresyjna, co uzyskane zostało za pomocą wspomnianego wcześniej medium. Lawowanie tuszem okala rozległe panoramy nadając dziełom charakteru tajemniczości i zagadkowości, wzbogacając je także o nierozpoznaną głębię.
(autor tekstów o sztuce, Marta Nokielska)
 
-----------------
Wystawa czynna do 3 grudnia 2022
Kurator wystawy: dr Rafał Werszler


Uczestnictwo w Wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku uczestnika zgodnie z Regulaminem.


W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.