Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Odsłon : 434 Pobierz jako plik iCal
 
Miejsce: Sala im. Tadeusza Mikulskiego, III piętro
Data: Wtorek 19.10.2021 r. Godz.17:00 - 18:30 
 


Zapraszamy na czwartą odsłonę comiesięcznego cyklu popularyzatorskich prelekcji ?Spotkania z koreańskim kinem popularnym?. Po raz pierwszy spotkanie to odbędzie się nie w trybie online, lecz w murach naszej Biblioteki.

Spotkaniem tym zamykamy blok poświęcony trójce reżyserów debiutujących w latach 90. XX wieku, których dokonania przyczyniły się do popularyzacji koreańskiego kina na arenie międzynarodowej ? jego bohaterem będzie Park Chan-wook, twórca głośnej ?trylogii zemsty?? i nie tylko.

Gdyby konieczne było wskazanie jednego wydarzenia symbolizującego odrodzenie kinematografii Korei Południowej na przełomie XX i XXI wieku oraz wzrost zainteresowania nią poza granicami kraju, niewątpliwie byłoby to przyznanie w 2004 roku nagrody Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes filmowi ?Odlboy?. Park Chan-wook, jego reżyser, przez długi czas był ?twarzą? południowokoreańskiego kina na Zachodzie ? najbardziej rozpoznawalnym z tamtejszych twórców filmowych i dowodem na to, że powstają tam ciekawe filmy.

Gdy Park odbierał w Cannes nagrodę za ?Oldboya?, miał już 41 lat i pięć pełnometrażowych filmów na koncie, w tym jeden ogromny sukces komercyjny w Korei Południowej ? ?Strefę bezpieczeństwa? z 2000 roku ? był też cenionym krytykiem filmowym. Od tego czasu zrealizował jeszcze pięć filmów pełnometrażowych i kilka krótkich metraży, pracował również jako producent.

Podczas spotkania Dawid Głownia przybliży sylwetkę i twórczość Park Chan-wooka, pozostającego wciąż jednym z ciekawszych południowokoreańskich reżyserów. A że w końcu możemy spotkać się na żywo ? nie zabraknie fragmentów filmowych.

Uwaga! uczestników obowiązują maseczki. Prosimy o zachowanie dystansu.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Spotkanie poprowadzi Dawid Głownia ? doktor nauk o sztuce UJ, pracownik Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr, badacz filmu i szeroko rozumianej kultury popularnej. Autor dwóch książek o kinie japońskim oraz kilkunastu artykułów naukowych poświęconych popkulturze. W wolnych chwilach prowadzi fanpage i blog Pan Optykon.


Uczestnictwo w Wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku uczestnika zgodnie z Regulaminem.


W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.