Odsłon : 969
Miejsce: Sala im. Tadeusza Mikulskiego, III piętro
Data: Poniedziałek 20.01.2020 r. Godz.18:00 - 19:30
Zapraszamy na kolejną prelekcję z cyklu pt. ?Oblicza japońskiego kina?. Spotkanie poprowadzi Dawid Głownia.
Gdy w pierwszej dekadzie XXI wieku amerykańskie wytwórnie zrealizowały serię remake'ów japońskich horrorów (?Ring?, ?The Grudge: Klątwa?, ?Nieodebrane połączenie?) w przestrzeni medialnej dało się słyszeć głosy oskarżające Hollywood o wypranie z pomysłów i zawłaszczanie dorobku japońskiej kinematografii. Tymczasem zjawisko transferów pomysłów między kinematografiami zachodnimi ma długą tradycję, branża japońska bywała ? i bywa do tej pory ? stroną biorącą. Japońscy twórcy filmowi już w drugiej dekadzie XX wieku inspirowali się sprowadzanymi do ich ojczyzny zachodnimi produkcjami, tworząc ich nieautoryzowane remake'i. Transfery pomysłów zaczęły przebiegać dwukierunkowo dopiero w latach 60. ubiegłego stulecia, gdy w USA i we Włoszech powstały tamtejsze wersje głośnych filmów Akiry Kurosawy ? ?Rashomona?, ?Siedmiu wspaniałych? i ?Yojimbo?.
Ostatnie spotkanie z cyklu poświęcone będzie zagadnieniu przepływów pomysłów filmowych między Japonią a Europą i USA, ze szczególnym uwzględnieniem remake'ów (choć zasygnalizowane zostaną także inne formy inspiracji). Podczas prelekcji omówione zostaną zarówno najważniejsze zachodnie adaptacje japońskich filmów 0150 od ?Siedmiu wspaniałych? i ?Za garść dolarów? po amerykańskie filmy o Godzilli z 1998 i 2014 roku ? jak i japońskie remake'i europejskich i amerykańskich produkcji ? od filmu fantastycznego ?Pojawienie się niewidzialnego człowieka? z 1949 roku po produkcje najnowsze, takie jak ?Windą na szafot? na podstawie francuskiego thrillera Louise'a Malle'a z 1958 roku i i japońską wersję ?Bez przebaczenia?, w którym fabułę kultowego westernu Clinta Eastwooda przeniesiono w realia XIX-wiecznej Japonii
Podczas prelekcji tradycyjnie nie zabraknie fragmentów filmowych. Jeśli więc chcecie przekonać się ? na przykład ? czy Paul Newman dobrze naśladował grę Toshiro Mifunego, zajrzyjcie!
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
? ?Oblicza japońskiego kina? to cykl comiesięcznych spotkań poświęconych wybranym zagadnieniom z zakresu kinematografii Japonii, łączących w sobie formułę prelekcji wzbogaconej o fragmenty filmowe i dyskusji z publicznością.
? Dawid Głownia ? doktor nauk o sztuce UJ i doktorant w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr, badacz kina japońskiego. Autor książki ?Sześć widoków na kinematografię japońską: Kulturowe, społeczne i instytucjonalne konteksty kina? i kilkunastu artykułów naukowych poświęconych popkulturze.
? Wydarzenie na Facebooku >>
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Cykl organizowany we współpracy pomiędzy Dolnośląską Biblioteką i Stowarzyszeniem Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej ?Trickster?
Uczestnictwo w Wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku uczestnika zgodnie z Regulaminem.
W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.