Nagomi, czyli stan świadomości, oznaczający równowagę, dobre samopoczucie, spokój serca i umysłu, który wpływa na relacje z ludźmi i otoczeniem. Ken Mogi podkreśla, że jego książka nie jest jak większość publikacji dotyczących rozwoju osobistego, które obiecują szczęście, bogactwo i sukces. Założeniem tej książki jest zrozumienie i wzmocnienie aspektów życia, które już posiadamy, harmonijne łączenie ze sobą wielu elementów, a także podkreślanie pozytywnych cech do mierzenia się z przeciwnościami losu, które się nam przydarzają.
To druga książka autora na temat udanego życia według Japończyków. Z wcześniejszej pozycji noszącej tytuł Ikigai. Japońska sztuka szczęścia mogliśmy dowiedzieć się o japońskiej filozofii szczęścia. Japończycy jako naród, który zajmuje wysokie miejsce w raportach dotyczących długości życia wydają się społecznością, z której wszyscy powinniśmy czerpać garściami. Autor w błyskotliwy i interesujący sposób stara przybliżyć się nam tajemnice, w których tkwi szczęście mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Nie inaczej jest w jego najnowszej książce Nagomi. Japoński sekret życia w harmonii, dzięki której zakłada, że będziemy w stanie zrozumieć, dlaczego to Japończycy wiedzą, jak żyć dobrze. Czy zatem przeczytanie tej pozycji otworzy nam drogę do szczęścia, spokoju i równowagi w życiu?
Temat jest niezwykle ciekawy, ale nie można nazwać książki intelektualną ucztą. Nie jest ona obszerna, a napisano ją przystępnym językiem, dzięki czemu nawet bardziej skomplikowane filozoficzne koncepcje stają się łatwe do zrozumienia. Na pochwałę zasługuje czytelne podzielenie tekstu na różne aspekty życia, i tak odnajdujemy tutaj nagomi np. w jedzeniu, relacjach, zdrowiu, społeczeństwie. Autor łączy teorię z praktyką i pokazuje w jaki sposób można zastosować zasady nagomi w codziennym życiu. Pokazuje, że poprzez wprowadzanie drobnych rytuałów możemy pielęgnować harmonię i spokój każdego dnia. Odnosi się również do wyzwań współczesnego świata takich jak stres czy szybkie tempo życia. Pokazuje jak w tym kontekście radzić sobie z utrzymaniem życiowej równowagi.
Być może pozycja nie jest łatwą receptą na szczęście, wypunktowanym przepisem, z którego dowiemy się uniwersalnych zasad sprawiających, że każdy dzień będzie idealny. Może stać się jednak źródłem inspiracji w kwestiach, które w naszej kulturze nie są zwyczajowymi tematami do dyskusji.
Książka stanowi przede wszystkim cenne źródło wiedzy na temat japońskiej kultury, sztuki, tradycji, zasad życia społecznego. Autor poświęca miejsce japońskiej sztuce kulinarnej, łączeniu się w harmonii z naturą, czy pochyla się nad japońskimi wyrażeniami, słowami, które mogą mieć zastosowanie w wielu różnych kontekstach. Jest to szczególnie ważne w kontekście aktualnej fascynacji dalekimi podróżami. Wiele osób ciekawych świata wybiera się w jego odległe krańce, ale robi to jednak bez uprzedniego zapoznania się z kulturą i zwyczajami panującymi w danym kraju. Kultura japońska jest dla osób z innych krajów czy kontynentów trudna i często niezrozumiała, przez co często dochodzi do niepotrzebnych sytuacji. Dzięki tej książce na pewno można rozpocząć swoją podróż do poznania pięknych tradycji Kraju Kwitnącej Wiśni.
Nagomi. Japoński sekret życia w harmonii
Dagmara Mikołajczyk
Październik 2024