Marzenie o lataniu
Richard Dawkins, autor książki Na skrzydłach wyobraźni. Walka człowieka i ewolucji
z grawitacją, to znany brytyjski zoolog, etolog, ewolucjonista i publicysta. Chociaż ten naukowiec to żywa legenda nauki, lektura jego najnowszej książki okazała się nie tylko fascynująca, ale również niezwykle przystępna i wciągająca. Dawkins w prostych słowach opowiada o skomplikowanych, na pierwszy rzut oka, procesach i relacjach jakie zachodzą
w przyrodzie oraz fizyce. W swojej opowieści w barwny sposób przedstawia najrozmaitsze sposoby pokonania grawitacji – odkryte na przestrzeni wieków przez ludzi oraz zwierzęta.
Marzanie to lataniu jak przypuszczam jest, z serii tych ze sfery fantazji, jednym
z najbardziej popularnych. O lataniu marzył nie tylko mityczny Ikar, ale również geniusz - Leonardo da Vinci. Ten wybitny człowiek renesansu próbował nawet przekuć marzenie w czyn - stworzył maszynę latającą, która jednak nie była w stanie latać. Na przestrzeni kolejnych lat, a nawet wieków pomysł stworzenia maszyny latającej nie tylko nie został porzucony, a nawet udało się go zrealizować. Dzisiaj człowiek potrafi wznieść się w przestrzeń zarówno niewielką paralotnią czy awionetką, wygodnym samolotem pasażerskim, ale nawet odwiedzić Księżyc lub Marsa w rakiecie kosmicznej! Marzenie udało się spełnić.
O ile dla Nas – ludzi – latanie to marzenie, być może nawet fanaberia, dla niektórych zwierząt oderwanie się od powierzchni ziemi to recepta na sukces – ujście z życiem, sposób na zdobycie pożywienia. I właśnie o tym jest ta książka. Dawkins wyjaśnia w niej w jaki sposób zwierzęta wykształciły skrzydła, jaka jest najoptymalniejsza budowa ciała do łatwego utrzymania się w powietrzu. Opowiada o zwierzętach, które nie są ptakami a mimo to potrafią się unosić i w ten sposób pokonywać, niekiedy bardzo duże, odległości. Porusza kwestie anatomicznej budowy, ale i techniki z jaką się poruszają latające stworzenia - rozróżnia lot od szybowania, nie umniejsza nawet wartości “lotu ślizgowego” ryb i ssaków wodnych. Autor skupia się nie tylko na obecnie żyjących zwierzętach, często nawiązuje do tych, które już wyginęły, a w jego opowieści znalazło się nawet miejsce dla dinozaurów!
Chociaż głównym zagadnieniem poruszanym przez autora jest pokonywanie grawitacji przez zwierzęta i ludzi, to w książce znalazło się również miejsce na opowieść o locie w królestwie roślin. Jest on ściśle powiązany ze zwierzętami i chociaż to powiązanie może wydawać się oczywistym, Dawkins w porywający sposób wykłada tak fascynujące fakty i anegdoty, że temat okazuje się ciągle nie w pełni zgłębiony.
Jedną z największych zalet książki Na skrzydłach wyobraźni. Walka człowieka i ewolucji z grawitacją jest sposób w jaki autor prowadzi narracje. Chociaż podczas lektury natkniemy się na sformułowania dla Nas nie do końca jasne, nie zapamiętamy wszystkich przedstawionych faktów, liczb, nazwisk czy wydarzeń, to i tak finalnie poczujemy się jak po najciekawszej opowieści o życiu zwierząt jakiej wysłuchaliśmy od dawna. Choć celem autora jest przekazanie naukowych zagadnień, ton książki sprawia, że nie odczuwamy jej ciężkości. Dodatkowo umieszczone w książce, przepięknie barwne ilustracje nie tylko przykuwają oko czytelnika, ale również doskonale obrazują i objaśniają, czytany tekst.
Książka warta uwagi – jako lektura niezobowiązująca, popularnonaukowa- pozwalająca w przystępny sposób uzupełnić wiedzę, którą już posiadamy. Na skrzydłach wyobraźni. Walka człowieka i ewolucji z grawitacją to opowieść przypominająca, że królestwo zwierząt jest nie tylko niezwykle bogate w różne gatunki, ale także pokazująca, że ewolucja ciągle trwa i jest warta kolejnych marzeń przekształcanych w realne plany.
Książki autora dostępne w zbiorach Biblioteki:
Wrzesień, 2024
Agnieszka Sojka