Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy

Piątego czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. To jeden z najstarszych i najważniejszych dni ekologicznych, świętowany w ponad stu krajach. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku, a w tym roku obchodzone jest pod hasłem: "Nasza ziemia. Nasza przyszłość. Jesteśmy Re: Generacją (#GenerationRestoration)”.

Tegoroczna kampania koncentruje się na zagadnieniach związanych z renaturyzacją gruntów, pustynnieniem i odpornością na suszę.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska to dzień, o którym powinniśmy pamiętać cały rok, a nie jedynie przez 24 godziny. Ale to wówczas staramy się przypomnieć sobie, swoim bliskim oraz nieznajomym o głównych problemach ekologicznych naszych czasów.

Aby na co dzień, bardziej świadomie wykorzystywać zasoby które oferuje nam Ziemia (zarówno te odnawialne jak i nieodnawialne), powinniśmy stale poszerzać swoją wiedzę z zakresu ekologii. Ważne jest, aby nie ignorować zagrożeń jakie mogą być skutkiem naszej ekologicznej niefrasobliwości.

Internet jest jednym ze źródeł, z którego możemy czerpać wartościową wiedzę na ten temat. Tematyczne filmiki odnajdziemy na platformach YouTube czy TikTok, filmy dokumentalne (o roślinach, zwierzętach, katastrofach naturalnych) na platformach streamingowych. O ochronę środowiska apelują i aktywnie walczą muzycy, aktorzy, instagramerzy, którzy są często autorytetem dla wielu - szczególnie młodych osób.  

Znanym i sprawdzonym od wieków sposobem na poszerzanie swojej wiedzy jest oczywiście czytanie literatury. Temat ochrony środowiska, natury, zwierząt i konsekwencji zaniedbania naszej fauny i flory, nie tylko nie jest omijany przez współczesnych autorów, ale wręcz stale eksploatowany.

Zachęćmy do zapoznania się propozycją inspirujących tytułów, które dostępne są w zbiorach Biblioteki Popularnonaukowej!

 

  1. Odwołać katastrofę. Rozmowy o klimacie, buncie i przyszłości Polski / Tomasz Borejza.

 

4pop 5

Zmiany klimatu, utrata bioróżnorodności, wylesianie czy zakwaszanie oceanów ­­– to kilka z dziewięciu granic planetarnych, które określają, jak wielkim obciążeniem dla środowiska jesteśmy. Przekroczyliśmy już pięć z nich. Czy będziemy masowo umierać z gorąca? Jak ważne są dla nas komary? Czy więcej czasu wolnego może nas uratować? I jakie nauki płyną dla nas z Doliny Muminków? Dziennikarz Tomasz Borejza rozmawia z naukowcami na temat kryzysu klimatycznego i jego bezpośredniego wpływu na Polskę i Polaków.

 

  1. Zmiany klimatu. Polityka, ideologia, nauka, fakty / Piotr Kowalczak

4pop 6

 To prawdziwa bomba postawiona pod klimatycznym systemem, który niszczy Europę i świat. No cóż, odpalmy ją wspólnie, mając oczywiście świadomość, że jedną eksplozją wojny nie  wygramy. Ale nareszcie mamy broń, którą trudno będzie powstrzymać.

 

  1. Klimat to my. Ratowanie planety zaczyna się przy śniadaniu / Foer Jonathan Safran.
  2. 4pop 7

W Klimat to my Jonathan Safran Foer bada fundamentalny dylemat naszych czasów w zaskakujący i głęboko osobisty sposób. Zadanie ocalenia planety wymaga wielkiego rozliczenia się z naszą. niestety bardzo ludzką, niechęcią do poświęcenia komfortu ze względu na niepewną przyszłość. By jeść więcej, smaczniej i taniej, zamieniliśmy naszą planetę w farmę do uprawy produktów zwierzęcych, czego konsekwencje są katastrofalne. Tylko wspólne działanie może uratować naszą planetę. Działanie, które zaczyna się od tego, co jemy - a czego nie jemy - na śniadanie.

 

  1. Jak jedzenie może ocalić świat / Carolyn Steel.

4pop 1 

Carolyn Steel ostrzega, że jeśli nie powrócimy do natury i nie zmienimy stosunku do tego co i jak jemy – zniszczymy naszą planetę.  W siedmiu rozdziałach, poświęconych odpowiednio zagadnieniom jedzenia, ciała, domu, społeczeństwa, miasta i wsi, natury oraz czasu autorka zastanawia się nad rolą i wartością pożywienia i nad naszym stosunkiem do niego.  Dlatego marzy o miastach z ogrodami na dachach i farmami wertykalnymi, analizuje poglądy starożytnych filozofów i osiągnięcia współczesnej nauki. Marzy o sitopii.

 

  1. Koniec lodu. Jak odnaleźć sens w byciu świadkiem katastrofy klimatycznej / Dahr Jamail4pop 2

W Końcu lodu podążamy za Jamailem, który wspina się na Denali, najwyższy szczyt Ameryki Północnej, nurkuje w ciepłych krystalicznych wodach Pacyfiku, aby znaleźć upiorne rafy koralowe i odkrywa w tundrze wyspę St. Pauli, której mieszkańcy nie mają już na co polować. W towarzystwie naukowców zajmujących się klimatem i ludzi, których przodkowie zamieszkują te tereny od wieków, Jamail zaczyna akceptować fakt, że Ziemia najprawdopodobniej znajduje się w stanie agonalnym. Jak na ironię, pozwala mu to odnowić swoją pasję do dzikiej przyrody i ostatnich miejsc planety, niezniszczonych jeszcze przez działalność człowieka.

 

  1. Nowa wojna klimatyczna. Jak ocalić naszą planetę? / Michael E. Mann.

4pop 3

Michael E. Mann, klimatolog i uznany autorytet w tej dziedzinie, demaskuje niewygodną prawdę: koncerny paliw kopalnych, prowadząc kampanię dezinformacyjną, obarczyły nas wszystkich odpowiedzialnością za ratowanie Ziemi. Zobowiązują zwykłych ludzi do ekologicznych zachowań, a same nadal prowadzą szkodliwe dla środowiska interesy, zarabiając miliardy! Mann nie poprzestaje na tej diagnozie, lecz pokazuje, jak wybrnąć z zaistniałej sytuacji. Kreśli klarowny plan działania, identyfikując poszczególne zagrożenia: trucicieli przemysłowych, powiązanych z nimi finansowo polityków, fasadowe organizacje, a także celebrytów, którzy włączyli się w kampanię dezinformacyjną.

 

  1. Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej. Rozwiązania, które już mamy, zmiany, jakich potrzebujemy / Bill Gates.

4pop 4

Ta książka to owoc dziesięciu lat badań nad przyczynami i skutkami zmian klimatycznych. Bill Gates w poszukiwania sposobów na powstrzymanie katastrofy ekologicznej zaangażował ekspertów w dziedzinach fizyki, chemii, biologii, inżynierii, politologii i finansów. Wniosek z ich badań jest jeden: musimy dążyć do zredukowania emisji gazów cieplarnianych, do zera!

Bill Gates, specjalista od urzeczywistniania nowych idei, przede wszystkim przedstawia konkretny i praktyczny plan działania, wskazuje obszary, w których technologia już dziś pomaga ograniczać emisję gazów, wyjaśnia jak znane dziś technologie mogą być bardziej efektywne i gdzie niezbędne są nowe rozwiązania oraz kto już pracuje nad koniecznymi innowacjami. Proponuje strategie dla państw, ale i sposoby, w jakie obywatele mogą rozliczać rządy, pracodawców i siebie samych z postępów w tym projekcie kluczowym dla ratowania planety.

 

Odnawiajmy nasze codzienne pomysły i nawyki, które mogą przyczynić się do poprawienia stanu naszej planety!

 

Maj 2024

Katarzyna Pośrednik, Agnieszka Sojka