Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemiecki

W Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej regularnie organizowane są cykle tematyczne w postaci wykładów, prelekcji czy prezentacji poruszających różnorodne problemy. Niektóre z nich przewidziane są na rok, inne funkcjonują już od kilku lat. Poniżej zamieszczamy spis wszystkich spotkań, które odbywają się na bieżąco w bibliotece.

BIBLIOTEKA POD GWIAZDAMI

Pięć otwartych wykładów popularnonaukowych prowadzonych we współpracy z pracownikami Instytutu  Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Celem wykładów jest popularyzacja astronomii i zagadnień dotyczących kosmosu oraz księgozbioru biblioteki. Kosmos od wieków wzbudza w ludziach ciekawość, fascynuje, a zarazem napawa lękiem. Codziennie możemy obserwować gołym okiem wędrówkę Słońca po niebie, widoczny jest Księżyc, którego blask zagląda nam do okien, a w bezchmurną noc podziwiamy rozgwieżdżony firmament. Proponowany przez nas cykl spotkań pozwoli dostrzec jeszcze więcej zjawisk, które zachodzą we Wszechświecie. Pracownicy Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego opowiedzą o tajemnicach nocnego nieba. Przybliżą w przystępny sposób miłośnikom astronomii wybrane zagadnienia dotyczące kosmosu.

? Terminy i tematy spotkań w 2018 roku:
8 lutego 2018 – Misja Rosetta, czyli o lądowaniu na komecie (dr Milena Ratajczak) >>
12 kwietnia 2018 – „O poszukiwaniu życia na Marsie” (dr Urszula Bąk-Stęślicka) >>
14 czerwca 2018 – „Zobaczyć wnętrza gwiazd – od helio do asterosejsmologii” (prof. Jadwiga Daszyńska-Daszkiewicz) >>
11 października 2018 – „Wulkany w Układzie Słonecznym” (prof. Andrzej Pigulski) >>
13 grudnia 2018 – „Paradoks ciemnego nocnego nieba” (dr Sylwester Kołomański) >>


LISTY ARTYSTY. SPOTKANIA ZE SZTUKĄ W BIBLIOTECE

Pięć otwartych wykładów prowadzonych we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu mających na celu popularyzację książek i sztuk plastycznych. Poprzez analizę listów, w których poszczególni malarze sami piszą o swojej działalności, możliwe jest ukazanie przebiegu procesu twórczego, odtworzenie kolejnych etapów pracy. Listy artysty to ważne, miarodajne i często niezastąpione źródło wiedzy o nurtujących go dylematach, wahaniach, o powodach podejmowanych decyzji, inspiracjach czy przekonaniach. O tym, jak malarze opisują i komentują w listach własną twórczość opowiada Barbara Przerwa z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.   

? Terminy i tematy spotkań w 2018 roku:
17 stycznia 2018 – Vincent van Gogh >>

21 marca 2018 –Camille Pissarro >>
16 maja 2018 – Paul
Cézanne >>
19 września 2018 – Stanisław Wyspiański >>
21 listopada 2018 – Leon Wyczółkowski >>


SPOTKANIA Z PSYCHOANALIZĄ

„Biblioteczne Spotkania z Psychoanalizą” to cykl odczytów realizowany we współpracy z Polskim Towarzystwem Psychoterapii Psychoanalitycznej. Tegoroczny poświęcony został zagadnieniu tożsamości, podstawowemu pojęciu w teorii osobowości, które dotyczy pojmowania siebie jako jednostki w sposób subiektywny.


? Terminy i tematy spotkań w 2018 roku:
1 lutego – Wewnętrzni rodzice – trzon tożsamości” (Dorota Komuda-Augustyn) >>
5 kwietnia – „Wokół rozwoju tożsamości w życiu jednostki” (Urszula Wach) >>
7 czerwca – „Tożsamość ciała” (Dorota Komuda-Augustyn) >>

TRADYCJE WIELU KULTUR

Cykl spotkań poświęcony tradycjom innych narodów oraz zwyczajom panującycm w odmiennych kulturach. Jego głównym celem jest propagowanie różnorodności i równości. Na prelekcje zapraszani są przedstawiciele różnych grup etnicznych i religii, którzy zaznajamiają słuchaczy ze swoimi obyczajami, poglądami czy wierzeniami. Prelegentami są m. in. przedstawiciele cerkwi, wyznawcy islamu czy kościoła ewangelicko-augsburskiego. Do tej pory zajmowaliśmy się m.in. takimi tematami jak wielokulturowe miasta, symbole religijne czy obrzędy.

? Terminy i tematy spotkań w 2018 roku:
7 lutego 2018 –
Misterium śmierci w teologii katolickiej >>
7 marca 2018 – „Gdzie duszy ojczyzna?”, czyli rzeczy ostateczne wg ewangelików >>
11 kwietnia 2018 – Podróż duszy po śmierci wedle tradycji muzułmańskiej >>
10 maja 2018 – Obrzędy pogrzebowe i symbolika kamieni nagrobnych w judaizmie >>
7 listopada 2018 – Obchody świąt narodowych w Polsce na przestrzeni lat >>

AMERICAN MOVIE CLUB

Różnorodne projekcje filmowe prezentujące kino amerykańskie w oryginale. Od nieśmiertelnych klasyków do współczesnych hitów – oferujemy pełen przekrój tematyczny, zazwyczaj skupiając się na określonym aspekcie w danym roku. Za nami m.in. cykl filmów klasyków filmowych z udziałem Wspaniałej Czwórki: Jamesa Deana, Audrey Hepburn, Marylin Monroe i Elvisa Presleya czy dokumentów poświeconych architekturze. Dzięki pokazom można rozwinąć nie tylko swoją wiedzę, lecz również umiejętności językowe.

? Terminy i tematy spotkań w 2018 roku:
23 stycznia 2018 – „Elvis: That's the Way It Is” >>
20 lutego 2018 – „The Glenn Miller Story” >>
20 marca 2018 – „Hidden Figures” >>
24 kwietnia 2018 – „The Benny Goodman Story” >>
19 czerwca 2018 – „Royal Wedding” >>
18 września 2018 – „
Alexander's Ragtime Band>>
23 października 2018 – „
Coal Miner's Daughter>>