Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Odsłon : 452 Pobierz jako plik iCal
 
Miejsce:
Data: Wtorek 22.12.2020 r. Godz.17:00 - 18:30 
 


? Uwaga – kolejna perlekcja z cyklu „Fenomeny popkultury” to wydarzenie online!
Oto link, który pozwoli w tym wydarzeniu uczestniczyć. Kliknij TUTAJ >>


- - - - - - - - - - - - - - - - -

Seria komiksowa „X-Men” i jej tytuły poboczne są od lat 80. XX w dość powszechnie postrzegane w kategoriach popkulturowej przypowieści o nietolerancji i potrzebie walki o prawa grup mniejszościowych. Od 1975 roku członkowie kolejnych inkarnacji drużyny X-Men wywodzą się z różnorodnych grup etnicznych, narodowych i religijnych, a w ich przygodach regularnie powraca wątek nietolerancji, zarówno względem fikcjonalnych „mutantów”, jak i rzeczywistych grup mniejszościowych. Ten aspekt mutantów Marvela znajduje również odbicie w serii filmów im poświęconych, zapoczątkowanej w 2000 roku przez „X-Men” w reżyserii Bryana Singera. Podczas prelekcji omówione zostanie rozumienie i zakres „mniejszościowej metafory” komiksów o mutantach Marvela oraz stopniowe kształtowanie się tego aspektu X-Franczyzy, ze szczególnym uwzględnieniem jej początków.

Spotkanie poprowadzi dr Dawid Głownia.
 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
? „Fenomeny popkultury” to cykl popularnonaukowych prelekcji poświęconych ważnym zjawiskom kultury popularnej.

? Dawid Głownia – doktor nauk o sztuce UJ i doktorant w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr, badacz filmu i kultury popularnej. Autor książki „Sześć widoków na kinematografię japońską: Kulturowe, społeczne i instytucjonalne konteksty kina” i artykułów naukowych poświęconych popkulturze.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


Cykl organizowany we współpracy pomiędzy Dolnośląską Biblioteką i Stowarzyszeniem Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster”
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Zobacz też na Facebooku >>


Uczestnictwo w Wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku uczestnika zgodnie z Regulaminem.


W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.