Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemiecki
Odsłon : 13 Pobierz jako plik iCal
 
Miejsce: Biblioteka Popularnonaukowa, II piętro, DBP, Rynek 58
Data: Środa 23.04.2025 r. Godz.17:00 - 18:30 
 


NIE SUKNIA ZDOBI KOBIETĘ

Panny z „Wesela” i nie tylko. O postaciach kobiecych w literaturze i sztuce okresu Młodej Polski

23 kwietnia 2025 | godz. 17:00 
DBP | Rynek 58 | II piętro | Biblioteka Popularnonaukowa
wstęp wolny

Istota kobiecości od zawsze była dla człowieka źródłem fascynacji i polem do dyskusji. Przez wieki zmieniały się kanony kobiecego piękna, sposoby wychowania dziewcząt, ich zainteresowania i status społeczny. Jednak od zawsze wiadomo również było, że kobietę zdobi nie tylko jej suknia – wygląd fizyczny, poziom edukacji czy maniery – największą ozdobą stanowi jej wewnętrzna siła charakteru.

Serdecznie zapraszamy na cykl otwartych wykładów, poświęcony najbardziej charakterystycznym typom kobiecych sylwetek dla przełomu wieków XIX i XX. Bohaterkami wydarzenia będą kobiety przedstawiane w malarstwie, filmie i literaturze, a także w polskiej kulturze ludowej. Prelekcje poprowadzą specjaliści z dziedziny literatury, sztuki, filmu oraz archeologii.


Wykład zostanie poświęcony przybliżeniu odbiorcy najbardziej charakterystycznych dla przełomu XIX i XX wieku typów postaci kobiecych funkcjonujących w literaturze i sztuce Młodej Polski, sytuowanych w odniesieniach społecznych i kulturowych epoki. Zostaną omówione cztery wizerunki kobiece: chłopka - nawiązanie do książki Moniki Śliwińskiej Panny z „Wesela”, mieszczka - kobiety i dziewczęta w typie chętnie pokazywanym w powieściach i dramatach epoki, femme fatale - powrót do Wesela i postać Racheli oraz emancypantka - typ kobiety usiłującej wyzwolić się z patriarchatu. Wszystkie przykłady literackie zostaną zilustrowane materiałem ikonograficznym malarstwa polskiego przełomu stuleci.

Justyna Bajda - dr hab., prof. UWr, literaturoznawca i historyk sztuki, pracuje w Zakładzie Historii Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego). Zajmuje się badaniami interdyscyplinarnymi w obszarze literatury i sztuki europejskiego modernizmu, między innymi oddziaływaniem kultury francuskiej w obrębie literatury, sztuki i kultury materialnej na przełomie XIX i XX wieku.


Uczestnictwo w Wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku uczestnika zgodnie z Regulaminem.


W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.