NIE SUKNIA ZDOBI KOBIETĘ
Przeklęte i pracowite - opowieść o bohaterkach “Chłopów”
Istota kobiecości od zawsze była dla człowieka źródłem fascynacji i polem do dyskusji. Przez wieki zmieniały się kanony kobiecego piękna, sposoby wychowania dziewcząt, ich zainteresowania i status społeczny. Jednak od zawsze wiadomo również było, że kobietę zdobi nie tylko jej suknia – wygląd fizyczny, poziom edukacji czy maniery – największą ozdobą stanowi jej wewnętrzna siła charakteru.
Serdecznie zapraszamy na cykl otwartych wykładów, poświęcony najbardziej charakterystycznym typom kobiecych sylwetek dla przełomu wieków XIX i XX. Bohaterkami wydarzenia będą kobiety przedstawiane w malarstwie, filmie i literaturze, a także w polskiej kulturze ludowej. Prelekcje poprowadzą specjaliści z dziedziny literatury, sztuki, filmu oraz archeologii.
"Chłopi" - bez wątpienia jedna z najważniejszych i najbardziej epickich książek w historii polskiej literatury - doczekała się dotychczas trzech filmowych adaptacji. Pierwsza ekranizacja dzieła Reymonta sięga 1922 roku i powstała pod nadzorem samego autora. W latach 70. XX wieku powstała zaś najbardziej znana, monumentalna wersja telewizyjna w reżyserii Jana Rybkowskiego. Niezapomniane kreacje stworzyli Władysław Hańcza (Maciej Boryna), Emilia Krakowska (Jagna) i Ignacy Gogolewski (Antek). Jednak to właśnie teraz polskie kino przyjrzało się nagrodzonej Noblem powieści przez nowe zwierciadło. Na czym zasadza się wyjątkowość "malowanej techniki", którą posługują się twórcy nominowanego do Oscara "Twojego Vincenta"? W jaki sposób film autorstwa DK Welchman i Hugh Welchmana wpisuje się we współczesny trendy opowieści o folklorze jako źródle kulturowego piękna i cierpień? Jacy bohaterowie i bohaterki doczekały się w tej animacji "narracyjnego wzmocnienia" i w jakim sensie nowi "Chłopi" stają się przede wszystkich opowieścią o chłopkach i ich uwikłaniu w ówczesny system władzy? Na te oraz inne pytania odpowie nam filmoznawczyni Diana Dąbrowska.
Diana Dąbrowska - filmoznawczyni, krytyczka filmowa, edukatorka, organizatorka wielu imprez filmowych, festiwali i przeglądów. Od 2019 dyrektor artystyczna Festiwalu Filmowego Hommage a Kieślowski w Sokołowsku. W sieci prowadzi projekt edukacyjnych spotkań online i podcastów „Accademia włoskiego kina”, gdzie przygląda się mniej lub bardziej znanym dziełom wspaniałej kinematografii z Półwyspu Apenińskiego; Autorka podcastu „Kieślowski 2.0 – Nauka o filmie poprzez twórczość Krzysztofa Kieślowskiego”. W 2022 została wyróżniona nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Krytyka Filmowa”.
Uczestnictwo w Wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku uczestnika zgodnie z Regulaminem.
W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.