Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemiecki
Odsłon : 12 Pobierz jako plik iCal
 
Miejsce: Sala 35, III piętro, DBP, Rynek 58
Data: Wtorek 08.04.2025 r. Godz.17:00 - 18:30 
 


NIE SUKNIA ZDOBI KOBIETĘ

Kobiecą ręką tworzone – tradycje zaklęte w świętach Wielkiej Nocy

 

8 kwietnia 2025 | godz. 17:00 
DBP | Rynek 58 | III piętro | sala 35
wstęp wolny
 
 

Istota kobiecości od zawsze była dla człowieka źródłem fascynacji i polem do dyskusji. Przez wieki zmieniały się kanony kobiecego piękna, sposoby wychowania dziewcząt, ich zainteresowania i status społeczny. Jednak od zawsze wiadomo również było, że kobietę zdobi nie tylko jej suknia – wygląd fizyczny, poziom edukacji czy maniery – największą ozdobą stanowi jej wewnętrzna siła charakteru.

Serdecznie zapraszamy na cykl otwartych wykładów, poświęcony najbardziej charakterystycznym typom kobiecych sylwetek dla przełomu wieków XIX i XX. Bohaterkami wydarzenia będą kobiety przedstawiane w malarstwie, filmie i literaturze, a także w polskiej kulturze ludowej. Prelekcje poprowadzą specjaliści z dziedziny literatury, sztuki, filmu oraz archeologii.


Tradycyjne zwyczaje okołowielkanocne pozostały z nami do dziś. Podczas wykładu uzyskamy odpowiedź na pytanie czy i jak na przełomie wieków te obrzędy ewoluowały. Święta Wielkanocne to czas wyjątkowy, gdy budzące się życie w zagrodzie, gospodarstwie czy domu, potrzebowało pracy gospodarzy, ponieważ życie wiejskie toczyło się wokół działań agrarnych. Świętowano zatem przyjście wiosny i odradzającego się życia. Podczas prelekcji omówiona i podkreślona zostanie rola kobiety – strażniczki domowego ogniska, której rola w przygotowaniach świąt jest szczególnie istotna. Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska opowie o tradycyjnych zwyczajach rodzin z terenów wiejskich – przygotowywaniu domu, zamawianiu szczęścia, malowaniu jajek.

dr Magdalena Przysiężna-Pizarska - absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, archeolog i wykładowca akademicki. Autorka licznych publikacji naukowych, współpracuje z ramienia Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego z instytucjami i organizacjami o charakterze naukowo-badawczym w kraju i poza granicami.


Uczestnictwo w Wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku uczestnika zgodnie z Regulaminem.


W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.