Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemiecki
Odsłon : 13 Pobierz jako plik iCal
 
Miejsce: Sala 35, III piętro, DBP, Rynek 58
Data: Środa 02.04.2025 r. Godz.17:00 - 18:30 
 


NIE SUKNIA ZDOBI KOBIETĘ

Oh, te dziewuchy i dziołchy! O fascynacjach urodą wiejskich kobiet w twórczości artystów okresu Młodej Polski

 

2 kwietnia 2025 | godz. 17:00 
DBP | Rynek 58 | III piętro | sala 35
wstęp wolny
 
 

Istota kobiecości od zawsze była dla człowieka źródłem fascynacji i polem do dyskusji. Przez wieki zmieniały się kanony kobiecego piękna, sposoby wychowania dziewcząt, ich zainteresowania i status społeczny. Jednak od zawsze wiadomo również było, że kobietę zdobi nie tylko jej suknia – wygląd fizyczny, poziom edukacji czy maniery – największą ozdobą stanowi jej wewnętrzna siła charakteru.

Serdecznie zapraszamy na cykl otwartych wykładów, poświęcony najbardziej charakterystycznym typom kobiecych sylwetek dla przełomu wieków XIX i XX. Bohaterkami wydarzenia będą kobiety przedstawiane w malarstwie, filmie i literaturze, a także w polskiej kulturze ludowej. Prelekcje poprowadzą specjaliści z dziedziny literatury, sztuki, filmu oraz archeologii.


Począwszy od Włodzimierza Tetmajera poprzez sztukę Stanisława Wyspiańskiego, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza i Kazimierza Sichulskiego możemy obserwować wzrastające zainteresowanie urodą wiejskich kobiet. Ich rumiane twarze, ciała emanujące witalnością, barwne stroje stają się jednym z motywów przewodnich malarstwa okresy przełomu XIX i XX wiek. Urok, piękno, charyzma zatrzymane w czasie za pomocą kredek pastelowych lub farby olejnej do dziś zachwyca i napawa nostalgią. W twórczości tych wybitnych artystów sielanka i powaga świętowania miesza się z prozą życia.

Wykład poprowadzi Barbara Przerwa - pracownica Działu Edukacji Pawilonu Czterech Kopuł, Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu.


Uczestnictwo w Wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku uczestnika zgodnie z Regulaminem.


W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.