Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemiecki
 
Miejsce: Rynek 58 | www.wbp.wroc.pl
Data: Środa 04.12.2024 r.  Dostępne w godzinach otwarcia. 
 

wstęp wolny w godzinach otwarcia biblioteki

ŻYWE KAMIENIE GÓR OLBRZYMICH
Linoryty i drzeworyty Jerzego Jakubowa
 
Galeria Pod Plafonem
Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, Rynek 58
7-14.12.2024.
 
wernisaż wystawy 8 listopada 2024 roku (piątek) o godz. 17:30
 
Jerzy Jakubów, urodził się w 1957 r. w Cieplicach Śląskich. Twórczo zajmuje się grafiką warsztatową, projektowaniem i ilustrowaniem wydawnictw, rzeźbą, asamblażem, malarstwem, fotografią, filmem. Jest także społecznikiem, organizatorem turystyki i kultury. 
W latach 1968-1972 spotykał się z grafikiem Józefem Gielniakiem, dzięki któremu zaangażował się w grafikę warsztatową. W 1977 r. ukończył Szkołę Kenara w Zakopanem.
W 1985 r. otrzymał uprawnienia artysty grafika warsztatowego i użytkowego nadane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Jest członkiem ZPAP okręgu wrocławskiego.
Jest autorem wielu wystaw indywidualnych i uczestnikiem wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Laureat nagród, wyróżnień i odznaczeń (m.in. Srebrny Krzyż Zasługi, Zasłużony dla Kultury Polskiej, Złota Odznaka PTWK).
W latach 1985-1987 był komisarzem plenerów artystycznych w Bukowcu. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych oraz w zbiorach prywatnych.
 
Karkonosze od wieków odgrywały znaczącą rolę w kulturze Śląska,  były inspiracją dla wielu znakomitych artystów różnych profesji, owiane często neoromantyczną tajemniczością. Teki i albumy graficzne ukazują głównie miejsca odwiedzane przez ówczesnych wędrowców, okazałe szczyty górskie, panoramy, wodospady i schroniska. Takich widoków nie znajdziemy w pracach graficznych artysty. Każdy postrzega góry inaczej, część odbiera je tylko w kategoriach geologicznych, czy poprzez charakterystyczne zjawiska atmosferyczne. Inni odkrywali je poprzez chęć poznawania zdobywcy, dla innych były inspirację w relacji estetycznej duchowego przeżycia. Chęć podzielenia się tym indywidualnym doświadczeniem możemy odnaleźć w zestawie prezentowanych grafik Jerzego Jakubowa z wybranych cykli: Karkonoskie Hybrydy, Górale Karkonoscy, Kamienie, Układy Zmienne, Wokół Góry,  tworzonych od lat siedemdziesiątych do czasów obecnych. Zdawać by się mogło, że twórczość artysty nie ma bezpośredniego odniesienia do Karkonoszy, jest ona jednak oryginalnym  zbiorem różnorodnego rodzaju reminiscencji wobec środowiska przyrodniczego i relacji międzyludzkich. Autentyzm twórcy charakteryzuje się wnikliwością bezpośredniego  kontekstu z miejscem, podczas wędrówek i kontemplacji z okna pracowni. Zmieniająca się relacja wobec majestatu krajobrazu, tuziemców  - transponowana i konsekwentnie notowana jest dłutkiem płycie graficznej utrwalając bardzo osobistą przynależność do świata biosfery.


Uczestnictwo w Wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku uczestnika zgodnie z Regulaminem.


W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.