Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemiecki
Odsłon : 339 Pobierz jako plik iCal
 
Miejsce: Rynek 58 | sala 22 | II piętro
Data: Wtorek 24.09.2024 r. Godz.17:00 - 18:30 
 

wstęp wolny

cykl: Fenomeny Popkultury Kontratakują

Czy możemy mieć dziewczyńskie wspólnoty? Wściekła dziewczyńskość w serialach "Wilds" i "Yellowjackets" 

Prowadzenie Karolina Gierszewska

24 września 2024 r. | godz. 17:00 | sala 22

 

O wykładzie:

O tym, że nastolatki są atrakcyjne dla przemysłu kulturalnego, nie trzeba nikogo przekonywać. Z jednej strony w obszarze kultury popularnej mamy do czynienia z licznymi bohaterkami i bohaterami, o których bez wątpienia możemy powiedzieć „nastolatka/nastolatek”. Z drugiej – do osób w tym wieku kierowana jest niezwykle bogata oferta utworów kultury, od literatury poczynając, na programach telewizyjnych kończąc. Czy jednak osoby nastoletnie na pewno są upodmiotowione jako postacie albo odbiorcy?
O ile w pierwszej dekadzie XXI wieku historie nastoletnich bohaterek i bohaterów w perspektywie zachodniej dotyczyły przede wszystkim perypetii szkolnych czy miłosnych, o tyle ostatnie lata obfitują w seriale telewizyjne, które ujmują problematykę dojrzewania i przyjmowania (często narzuconej) odpowiedzialności w nowych realiach społecznych. Próba rozpoznania własnej tożsamości, mierzenie się z- nie tylko rówieśniczą - przemocą czy znalezienie rozwiązania w obliczu zagrożeń wynikających z niedziałającego systemu to coraz bardziej widoczne akcenty w dyskursie związanym z codziennym życiem osób nastoletnich.
Podczas spotkania omówimy pod tym kątem seriale „Wilds” oraz „Yellowjackets”. Analizie zostanie poddany przede wszystkim temat dziewczyńskiej sprawczości, pozornej atrakcyjności girl power, narracyjnego wykorzystania heteronormy oraz strategii male gaze.
UWAGA: będą spojlery! Zachęcam do wcześniejszego zapoznania się z proponowanymi tytułami.

Karolina Gierszewska – feministka, kulturoznawczyni, doktorantka w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, absolwentka Gender Studies Instytutu Badań Literackich PAN. W swojej pracy badawczej skupiam się przede wszystkim na koncepcji dziewczyństwa i dziewczyńskości oraz kulturowym usytuowaniu dziewczyńskiego aktywizmu. Prywatnie: serialoholiczka, crazy cat lady, pop-culture maniac.


Uczestnictwo w Wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku uczestnika zgodnie z Regulaminem.


W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.