Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemiecki
Odsłon : 1120 Pobierz jako plik iCal
 
Miejsce: Sala 22, II piętro, DBP, Rynek 58
Data: Wtorek 28.11.2023 r. Godz.17:00 - 18:30 
 

Wstęp wolny!

Cykl: Fenomeny Popkultury Kontratakują

„Fenomeny Popkultury Kontratakują” to kontynuacja odbywającego się w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej w latach 2020-2021 cyklu prelekcji poświęconych różnorodnym, interesującym zjawiskom z domeny szeroko rozumianej kultury popularnej, zarówno w ujęciu współczesnym, jak historycznym.
Drugie spotkanie tej edycji poświęcone jest fenomenowi zapoczątkowanemu w 1992 roku przez krwawą grę „Mortal Kombat”. Choć od debiutu tego tytułu minęło 31 lat, marka Mortal Kombat jest wciąż żywa i nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miała przestać rozbudzać emocje licznych fanów – we wrześniu tego roku ukazała się dwunasta odsłona głównej serii gier, a zarazem jej drugi miękki reboot, „Mortal Kombat 1”, miesiąc później miała miejsce globalna premiera gry mobilnej „Mortal Kombat: Onslaught”, zaś w przyszłym roku do kin powinna trafić kontynuacja nowej serii filmowych adaptacji gier. Dziś Mortal Kombat to nie tylko seria gier czy nawet marka, lecz duża multimedialna franczyza, obejmująca różnorodne rodzaje gier, filmy, seriale, zarówno aktorskie, jak i animowane, komiksy i powieści, a w niegdyś też… objazdowe widowisko sceniczne. Wszystko to zapoczątkowane zostało już w latach 90. ubiegłego wieku.
W ramach prelekcji Dawid Głownia skupi się na początkach zjawiska (pop)kulturowego jakim był i wciąż pozostaje Mortal Kombat, kontrowersjach związanych z pierwszymi grami z tej serii, które zaskakiwały swą brutalnością oraz stopniowym kształtowaniu się franczyzy i fikcjonalnego uniwersum Mortal Kombat, a także na odrodzeniu tej marki po okresie kryzysowym za sprawą rebootu serii gier w 2011 roku. Omówione zostaną zarówno dość dobrze rozpoznawalne, jak i mniej znane składowe franczyzy Mortal Kombat, takie jak płyta z elektroniczną muzyką taneczną z utworami poświęconych poszczególnym postaciom z pierwszej gry, komiksy wydawane przez Malibu Comics czy przeznaczony dla młodej widowni serial animowany oparty na serii gier, w których przeciwnikom wyrywa się serca i kręgosłupy.
Podczas prelekcji nie zabraknie materiałów audiowizualnych.

 

Prowadzenie: Dawid Głownia – doktor nauk o sztuce UJ, pracownik Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr, badacz filmu i szeroko rozumianej kultury popularnej. Autor dwóch książek o kinie japońskim oraz kilkunastu artykułów naukowych poświęconych popkulturze. W wolnych chwilach prowadzi fanpage i blog Pan Optykon.


Uczestnictwo w Wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku uczestnika zgodnie z Regulaminem.


W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.