Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemiecki
Odsłon : 680 Pobierz jako plik iCal
 
Miejsce: Galeria pod Plafonem, parter DBP, Rynek 58
Data: Piątek 09.12.2022 r. Godz.10:30 - 18:30 
 

Wernisaż wystawy: 9 grudnia, godz. 17.30
Wystawa czynna do 15 stycznia 2023 w dniach i godzinach pracy Biblioteki (bez niedziel)
Wstęp wolny

Robert Syta - SKRAWKI
 
Robert Syta - artysta plastyk działający w obszarach malarstwa, rysunku, grafiki, projektowania graficznego, fotografii, organizacji działań artystycznych.
Urodzony w 1965 roku, ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Obronił dyplom w pracowni projektowania graficznego pod kierunkiem prof. Jana Jaromira Aleksiuna. Obecnie pracuje we Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.
Czynnie uprawia fotografię, rysunek, malarstwo, kaligrafię, grafikę użytkową. Ma na swoim koncie szereg wystaw i prezentacji. Aktywnie współdziała przy organizacji akcji ?Cały Wrocław Czyta? i ?Radosna Parada Niepodległości we Wrocławiu?, jest pomysłodawcą i kuratorem Biennale Twórczości Nauczycieli we Wrocławiu.
?W malarstwie i rysunku poszukuję idealnej formy technicznej i jak najbardziej czystego i czytelnego przekazu. Chętnie łączę warstwę obrazową z tekstem kaligraficznym. Ikonografia moich przedstawień nawiązuje do wyobrażeń ciała jako pierwiastka onirycznego a zarazem bardzo organicznego, mającego swe źródła w wierzeniach dawnych kultur - starosłowiańskiej, celtyckiej, germańskiej. Chętnie wykorzystuję symbole tych kultur, wplatając je w ciało lub ciała przedstawianych postaci. Staram się jednocześnie dać widzowi szansę na swoją interpretację obrazu?.  (RS).
Autor wystawia też prace na swojej stronie internetowej: https://rsyta9.wixsite.com/artysta-robert-syta/rysunki
 
O Wystawie:
?W kulturze i sztuce natura i człowiek często stają do siebie w opozycji. Człowiek działający przeciw naturze, natura działająca na szkodę człowieka. W tym kontekście fotografie Roberta Syty mogą stać się metaforą niecodziennej symbiozy między ludźmi, a przyrodą, która ich otacza. Wbrew pozorom człowiek podąża śladami natury, choć czasem nie zdaje sobie z tego sprawy.
Fotografie, które mogą Państwo obejrzeć przedstawiają pejzaże naturalne i sztuczne, struktury, kształty, symetrie. Pozornie zdaje się, że świat i dzieła tworzone ręką człowieka są poukładane, składające się z figur geometrycznych, linii prostych i zakrzywionych, ale złożonych w symetryczne wzory. Są równe. Dzieła natury są pozornie bardziej przypadkowe, więcej w nich chaosu, fal, asymetrii, zakrzywień. Jednocześnie natura i człowiek nie tylko współdziałają ze sobą, co widać na fotografiach, ale ich działania układają się w zupełnie nieprzypadkowy, linearny łańcuch powiązań i ciągów przyczynowo-skutkowych. Człowiek od zarania dziejów inspirację czerpał z natury, a natura z kolei od zawsze wplatała się w ludzkie dzieła wzbogacając tym samym krajobraz i nadając nowe znaczenie.
Na fotografiach zobaczymy dzieła człowieka i natury, razem i osobno. Będziemy mieć niecodzienną okazję do porównania symetrii i asymetrii tworów ludzkich i naturalnych oraz obserwowania, jak pięknie potrafią one nie tylko współistnieć, ale i uzupełniać się. Doświadczymy też jednak potrzeby wyznaczania granic. Na niektórych obrazach fotograficznych zobaczymy to, co nietknięte ręką człowieka i co powinno takim pozostać, bez zbędnych ingerencji, ponieważ jest piękne samo w sobie. W ten sposób dzieła Roberta Syty mogą wpisać się w powszechny dziś dyskurs ekologiczny, stać się głosem wzywającym do współistnienia nie polegającego na czynieniu sobie ziemi poddaną, a raczej na uczeniu się od siebie nawzajem.
Robert Syta, jako artysta, który poświęcił swoje twórcze życie technikom takim jak rysunek, malarstwo, grafika, jest fotografem, który na zdjęciach uwiecznia malarskość zjawisk, krajobrazów, zabytków, dzieł. Struktury przedstawianych obiektów, niczym pociągnięcia pędzla czy linie ołówka, wysuwają się na pierwszy plan, przyciągają uwagę, pociągają obserwatora. Obraz przedstawiony na fotografii składa się z milionów pikseli, dokładnie tak jak krajobraz składa się z milionów elementów, co nadaje jeszcze głębszy sens relacji między człowiekiem a naturą.
Fotografie zachwycają i upajają, a ich bliższe poznanie daje odbiorcy poczucie bliskości z otaczającym go światem. A przecież, czy nie taka jest między innymi rola fotografii?? (Alicja Syta).
---------
Kurator wystawy: dr Rafał Werszler


Uczestnictwo w Wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku uczestnika zgodnie z Regulaminem.


W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.