Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemiecki
Odsłon : 553 Pobierz jako plik iCal
 
Miejsce: Sala 22, II piętro, DBP, Rynek 58
Data: Wtorek 22.11.2022 r. Godz.17:00 - 18:30 
 

Wstęp wolny!

Czy można wyznaczyć bezdyskusyjną datę narodzin kina? Gdzie oglądali filmy pierwsi widzowie? Kto był pionierem filmowych efektów specjalnych? Czy wczesne pokazy filmowe przypominały telewizję lub YouTube?a? Kiedy powstał pierwszy film na podstawie komiksu? Czy we wczesnych filmach ważna była fabuła?

?Historia filmu dla każdego? to cykl popularyzatorskich prelekcji przybliżających dzieje światowego kina ? od jego początków do czasów współczesnych. Podczas kolejnych spotkań Dawid Głownia opowie m.in. o narodzinach Hollywood, europejskim kinie niemym, klasycznym kinie gatunków, tendencjom nowofalowym w filmie oraz Kinie Nowej Przygody i współczesnym blockbusterom.

Trzecie spotkanie z cyklu ?Historia kina dla każdego? zamyka blok dotyczący kina niemego. Ostatnia prelekcja była skupiona na kinie niemym w Europie, tym razem zaś przeniesiemy się na drugą stronę Oceanu Atlantyckiego i przyjrzymy się dziejom ?Wielkiego Niemowy? na gruncie amerykańskim.

Główny motyw prelekcji stanowi przybliżenie narodzin Hollywood i kształtowania się funkcjonującego do dziś modelu amerykańskiej produkcji filmowej. Przyjrzymy się okolicznościom przeniesienia branży filmowej do Kalifornii, wykształcaniu się systemu studyjnego i gwiazdorskiego, kształtowaniu się idei kina gatunków oraz początkom ekspansji amerykańskiego filmu na rynki zagraniczne. Sporo uwagi zostanie poświęcone ważnym i interesującym filmom realizowanym w USA w okresie kina niemego. Tradycyjnie nie zabraknie fragmentów filmowych.

Biogram:

Dawid Głownia ? doktor nauk o sztuce UJ, pracownik Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr, badacz filmu i szeroko rozumianej kultury popularnej. Autor dwóch książek o kinie japońskim oraz kilkunastu artykułów naukowych poświęconych popkulturze. W wolnych chwilach prowadzi fanpage i blog Pan Optykon.


Uczestnictwo w Wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku uczestnika zgodnie z Regulaminem.


W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.