Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemiecki
Odsłon : 488 Pobierz jako plik iCal
 
Miejsce: Sala im. Tadeusza Mikulskiego, III piętro
Data: Środa 17.11.2021 r. Godz.17:00 - 18:00 
 

Wstęp wolny! Obowiązują maseczki!

W ramach cyklu ?Malarze i Książki? zapraszamy na kolejny wykład Barbary Przerwy z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, poświęcony jednej z najważniejszych przedstawicielek art déco, malarce polskiego pochodzenia Tamarze Łempickiej.

Od prowadzącej wykład Barbary Przerwy z Muzeum Narodowego we Wrocławiu:
?Ellis Avery w powieści ?Ostatni akt? przenosi czytelnika w klimat Paryża 1927 roku. Pewnego czerwcowego dnia młoda Amerykanka Rafaela Fano poznaje słynną malarkę epoki art déco, Tamarę Łempicką (1898-1980). Dziewczyna zgadza się pozować dla tej polskiej artystki o mrocznej przeszłości, zostają kochankami, a uroda dziewczyny inspiruje Łempicką, która tworzy pod jej urokiem swoje najznakomitsze i najsłynniejsze dzieła. ?Ostatni akt? to fascynująca powieść o miłości i pożądaniu, o żalu i nadziei, o geniuszu i sztuce, sztuce godnej szczególnej uwagi. Malarstwo Tamary Łempickiej pełne czystych kolorów o dokładnym rysunku nawiązującym do sztuki renesansowej spotkało się z pozytywnym odbiorem. Wyidealizowane portrety i akty o lekko kubicznych formach i nasyconych barwach ugruntowały sławę artystki i do dziś wprawiają w zachwyt kolejnych wielbicieli i koneserów sztuki?.
Dzieła Tamary Łempickiej, a także innych twórców École de Paris obecnie podziwiać można podczas wystawy ?Paryż był kobietą?, prezentowanej w Zamku Książ przez Wałbrzyską Galerię Sztuki BWA. Ekspozycja będzie czynna do 9 stycznia 2022 r.


 
?Malarze i Książki? ? cykl wykładów opowiadających o życiorysach sławnych malarek i malarzy na podstawie powieści opartych na ich biografiach. Twórczość literacka obfitująca w niezwykłe wydarzenia, wyjątkowe zbiegi okoliczności, dramaty, wielkie i szalone miłości, teatralne wręcz rozstania i jeszcze bardziej gorące powroty zestawiona zostanie z faktami życia artystów. Wykłady bogato ilustrowane dziełami sztuki pozwolą na odkrycie historii bohaterów z wielu perspektyw.


Uczestnictwo w Wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku uczestnika zgodnie z Regulaminem.


W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.