Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemiecki
Odsłon : 530 Pobierz jako plik iCal
 
Miejsce: Galeria pod Plafonem, parter
Data: Poniedziałek 06.09.2021 r. Godz.08:00 - 18:00 
 

Wystawa będzie czynna do 30 października 2021 r.
Wernisaż 6 września 2021, godz. 13.30 (Zapraszamy!)

We wrześniu Galeria pod Plafonem zaprasza na wystawę tkacką „Odnajdywanie”, prezentującą prace Roberta Wieczorka, członka Wrocławskiej Grupy Tkackiej „Wątek”.

„Surowcem dla autora jest wełna, którą przeplata na osnowie, a uzyskanym efektem są płaszczyzny z utkanymi rysunkami linowymi. Kontrastujące jasne pasy, przy minimalistycznej barwie i monochromatycznym, często ciemnym tle, nadają pracom wymownej ekspresji. Sam kształt płaszczyzny zazwyczaj nie stanowi prostokątnej formy,  a jest nawiązaniem do plam z obłym obrysem. Zarysowane proste linie na tych niesymetrycznych tłach pozwalają widzowi zastanowić się nad głębią przekazu, oraz nad kunsztem pracy stosowanej na różnie rozplanowanych osnowach. Blask światła, który rozświetla nici przeplotu, nadaje tkaninie dodatkową, magiczną głębię”. (Rafał Werszler)

- - - - - - - - - - - - -
 
Robert Wieczorek urodził się w 1969 r. we Wrocławiu. Z wykształcenia jest pedagogiem (edukacja plastyczna i pedagogika ogólna). Techniki tkackie opanował pod kierunkiem prof. Ewy Marii Poradowskiej-Werszler, uczestnicząc w dwuletnim seminarium, prowadzonym w Galerii Tkackiej na Jatkach we Wrocławiu w latach 1993-1995. Od 2016 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, gdzie pełni funkcję przewodniczącego Sekcji Tkaniny Artystycznej przy wrocławskim oddziale ZPAP. Prowadzi zajęcia z tkaniny artystycznej w Ognisku Kultury Plastycznej im Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
 

„Sala tronowa”, technika mieszana (sizal, wełna), 2019

Swoje prace prezentował na 16 wystawach indywidualnych, m.in we Wrocławiu, Świdnicy, Wałbrzychu, Łodzi, Częstochowie. Uczestniczył w 51 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą m.in. we Francji, USA, Kanadzie, Urugwaju, na Węgrzech i na Słowacji. Jego prace znajdują się w muzeach i w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Zdobył wyróżnienie na 10. Międzynarodowym Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „z Krosna do Krosna” (2018) oraz Nagrodę Uczestników na XLVII Festiwalu Sztuki Włókna – Kowary 2020.

- - - - - - - - - - - - -
 


– Moja przygoda ze sztuką włókna rozpoczęła się w domu rodzinnym – podkreśla Robert Wieczorek – gdzie stale gościły wełna, kordonki, mulina, sizal i inne wełnopochodne materiały. Od tamtego czasu są ciągle obecne w moim życiu. To one stały się medium do przekazywania osobistych odczuć i wizji otaczającego mnie świata.


- - - - - - - - - - - - -
Wystawa towarzyszy 48. Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuki Włókna – Kowary 2021.


(
kliknij)
- - - - - - - - - - - - -


eventImage3

Obowiązuje noszenie maseczek, denzynfekowanie dłoni i zachowywanie dystansu 1,5 m.

Uczestnictwo w Wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku uczestnika zgodnie z Regulaminem.


W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.