Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemiecki
Odsłon : 1145 Pobierz jako plik iCal
 
Miejsce: Sala im. Tadeusza Mikulskiego, III piętro
Data: Piątek 19.10.2018 r. Godz.17:00 - 18:30 
 

Wstęp wolny!

Przez dżungle, bagna, góry i jaskinie tajemniczego malezyjskiego Borneo

Zapraszamy na spotkanie z Arkadiuszem Wyrostkiem ? podróżnikiem, pasjonatem muzyki, fotografii, przyrody, zabytków oraz poznawania ginących kultur i najnowszych technologii, który ? jak sam o sobie mówi ? ma naturę współczesnego Bieguna z książki Olgi Tokarczuk. Tym razem zabierze nas w ?podróż? na Borneo, która ? po Grenlandii i Nowej Gwinei ? jest trzecią co do wielkości wyspą na świecie.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Oto, co mówi o niej sam Arkadiusz Wyrostek:
?Nazwa Borneo od dzieciństwa pobudzała moją wyobraźnię i wydawała się tak bardzo nieosiągalna, odległa, egzotyczna. Malezyjskie Borneo (składające się ze stanów Sarawak i Sabah) jest jak z powieści Josepha Conrada (Józef Teodor Konrad Korzeniowski) ? to wyspa jeszcze w dużym stopniu dziewicza, z nieprzebytymi deszczowymi dżunglami równikowymi, zamieszkana przez dzikie plemiona potomków łowców głów? Piękne i surowe pasma górskie, dziewicze puszcze deszczowe, niezwykłe formacje skalne oraz tajemnicze jaskinie przytłaczające ogromem i pięknem nacieków. Jeśli podróżnikowi dopisze szczęście, to zobaczy na wolności: orangutany, nosacze, ciekawe gatunki ptaków (np. tukany) i raflezję (Bukietnica Arnolda), zwaną przez miejscowych ludzi ?trupim kwiatem?, osiągającą 100 cm średnicy i 10 kg wagi. Przyrodę Borneo ukochał sobie i popularyzował w znakomitych filmach dokumentalnych brytyjski biolog David Frederick Attenborough. Malezyjskie Borneo jest zróżnicowane etnicznie: od społeczności chińskiej w dużych miastach i Malajów (w kampungach nad morzem), po rozrzucone w głębi lasu deszczowego, nad rzekami, plemiona rdzennych mieszkańców wyspy nadal polujących, uprawiających zbieractwo, rybołówstwo oraz pozyskujących z jaskiń gniazda jadalne zbudowane z wydzieliny gruczołów ślinowych niektórych ptaków z rodziny jerzykowatych, zwanych salanganami. Podczas prelekcji zobaczymy zdjęcia: flory, fauny, jaskiń, gór, mieszkańców, a także krajobrazy ze wspaniałych widokowo, ale trudnych trekkingów na Gunung Api (z niesamowitym widokiem na ?kamienny las?, tzw. Pinnacles) i Kinabalu (najwyższy szczyt Azji Południowo-Wschodniej o wys. 4101 m n.p.m.) oraz z parków narodowych?.

 


Uczestnictwo w Wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku uczestnika zgodnie z Regulaminem.


W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.