Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemiecki
Odsłon : 664 Pobierz jako plik iCal
 
Miejsce: DBP Rynek 58, III piętro, sala 35
Data: Piątek 17.11.2023 r. Godz.17:30 - 19:00 
 


W ramach projektu "Gotowi na książkowe akcje" zapraszamy na cykl spotkań pt. "Tajemniczy Dolny Śląsk".

Rafał Bijak - Absolwent studiów pierwszego i drugiego stopnia na kierunku historia na Instytucie historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2020 r. pracownik fundacji Europejska Perła Baroku, zajmującej się ochroną pocysterskiego opactwa w Krzeszowie i pozyskiwaniem środków finansowych niezbędnych do prowadzenia badań i prac restauratorskich na terenie kompleksu poklasztornego. Badacz historii najnowszej i dziejów Opactwa Mniszek Benedyktynek pw. Wszystkich Świętych. Redaktor i współautor publikacji poświęconej rocznicy przybycia konwentu lwowskiego do Krzeszowa Krzeszów benedyktyński. 75. rocznica przybycia Opactwa Mniszek Benedyktynek pw. Wszystkich Świętych ze Lwowa do Krzeszowa, autor artykułu pokonferencyjnego Wspólnota zakonna w procesie powojennych przesiedleń na przykładzie Opactwa Mniszek Benedyktynek pw. Wszystkich Świętych przeniesionego ze Lwowa do Krzeszowa w 1946 r.

W ramach spotkania autor przedstawi historię przesiedlenia Opactwa Mniszek Benedyktynek pw. Wszystkich Świętych ze Lwowa do Krzeszowa w 1946 r., losy powojenne konwentu oraz wkład wspólnoty w kształtowanie lokalnej społeczności w Krzeszowie po 1945 r. W prelekcji zostaną wykorzystane fragmenty kronik benedyktyńskich celem ukazania procesu decyzyjnego co do wyboru miejsca osiedlenia na terenach polskich po II wojnie światowej oraz realiów życia po zakończeniu konfliktu światowego. Autor przedstawi zagadnienia związane z pracą podejmowaną przez benedyktynki, która była niezbędna do utrzymania ekonomicznego konwentu oraz zaangażowanie mniszek w oswajanie przestrzeni Ziem Zachodnich.

 

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących Funduszu Promocji Kultury.

zzzz


Uczestnictwo w Wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku uczestnika zgodnie z Regulaminem.


W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.