Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemiecki
Publikujemy tutaj wybrane najciekawsze informacje zamieszczone na stronach internetowych dolnośląskich bibliotek. Przeglądamy witryny wszystkich tych placówek, które mają swoje strony www. Jednak nie każda biblioteka jest tu reprezentowana. Nie wszędzie udaje się wybrać coś ciekawego. A kryterium decydujące jest jedno – propozycja biblioteki musi z jakiegoś powodu zwracać uwagę, zawierać jakiś element potencjalnie inspirujący dla bibliotekarzy. Dlatego zazwyczaj rezygnowaliśmy z przytaczania informacji o wieczorze autorskim znanego pisarza (bo to przecież biblioteczny standard), a wybieraliśmy imprezę mniejszej rangi, ale z jakiegoś powodu ciekawą.
Kronika nie uwzględnia – z oczywistych powodów — wydarzeń w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej (nieustającą kroniką DBP jest niniejszy portal).
Materiały z listopada i grudnia 2018 r.  wybrała, przetworzyła i opatrzyła komentarzami Anna Ćwik.
(Red.)

16 stycznia 2019
Czernina
Do nietypowego spotkania doszło w filii Biblioteki Miejskiej w Górze, nastąpiła bowiem chwilowa fuzja Klubów Rękodzieła oraz Dyskusyjnych Klubów Książki. Spotkanie służyło wymianie doświadczeń bibliotecznych oraz czytelniczych
.
16 stycznia 2019
Polanica-Zdrój
Miejska Biblioteka Publiczna w Polanicy-Zdroju wystartowała z projektem bezpłatnych zajęć poświęconych zaburzeniom ze spektrum autyzmu. W spotkaniach z terapeutami i ekspertami będą mogły wziąć udział zarówno osoby żyjące z autyzmem, jak i ich bliscy.
18 stycznia 2019
Chojnów
Psie zaprzęgi w Polsce? Dlaczego nie! Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie zorganizowała spotkanie z pasjonatem tego rodzaju podróży i jednocześnie założycielem amatorskiego Klubu Psich Zaprzęgów „Sfora Chojnów”. Jak piszą bibliotekarze: „Podczas opowieści, ilustrowanej zdjęciami, sporo można było się dowiedzieć o historii psich zaprzęgów, rasach psów biorących w nich udział i dyscyplinach sportowych, w których ważne są maszer, pies i sprzęt”.
21 stycznia 2019
Bielawa
Redakcja Bibliotheca Bielaviana działająca przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielawie przygotowuje w swojej serii Sudecka poezja i proza publikację pt. „Sudeckiej biblioteki impresje 2019. Wybór wierszy.” Promocja antologii zaplanowana jest na maj tego roku, do końca marca można natomiast przesyłać swoje utwory.

? Szczegółowo o warunkach uczestnictwa przeczytać można na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielawie.
24 stycznia 2019
Mościsko
W Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów odbyło się spotkanie DKK dla dzieci, które poświęcone zostało stereotypom. Dzięki książce „Różowa walizka” Susie Morgenstern, młodzi czytelnicy mieli okazję zrozumieć, że uproszczenia bywają krzywdzące i nabrać odwagi w wychodzeniu poza utarty schemat, niezależnie od tego, czy sprawa dotyczy zabawek, szkoły, domu.

? Doświadczenie pokazuje, że tego rodzaju warsztaty wciąż są bardzo potrzebne. Bibliotekarzom i czytelnikom z Mościska życzymy jak najmniej stereotypowych sytuacji! Dodajmy, że to nie jedyna akcja antydyskryminacyjna przeprowadzona przez tę bibliotekę. W poprzednim numerze kroniki pisaliśmy o udziale placówki w projekcie „Wielokulturowy Dolny Śląsk”, polegającym na edukacji poprzez pokazy filmowe w różnych miejscowościach.
25 stycznia 2019
Strzelin
W Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Strzelinie w szczególny sposób obchodzono 100. rocznicę nabycia przez kobiety praw wyborczych. Pod patronatem gminy biblioteka zorganizowała konferencję poświęconą tematowi obecności i sytuacji kobiet w życiu publicznym, politycznym, sztuce itd. Wśród prelegentek znalazły się profesor uniwersytetu, posłanka czy zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Równego Traktowania. Całość została wpisana w ogólniejszy projekt patriotyczno-edukacyjny pod nazwą „Droga do niepodległości”.

? Miło, że tego rodzaju rocznice coraz częściej są obchodzone, a także – kiedy organizatorzy decydują się już na przedsięwzięcie – że imprezy „kobiece” kierowane są do wszystkich zainteresowanych, niezależnie od płci.
29 stycznia 2019
Wrocław
W filii Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu – Bibliotece Grafit – rozpoczęto cykl konwersacji w językach hiszpańskim oraz gruzińskim. Spotkania prowadzą wolontariusze-native speakerzy (Alison z Hiszpanii oraz Shoka i Doka z Gruzji).

? Interesujące są także propozycje przyjęcia określonych formuł, tzn. nauki hiszpańskiego poprzez gry oraz nauki gruzińskiego w określonym celu: na wakacje!
1 lutego 2019
Środa Śląska
Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej na swojej stronie w portalu Facebook ogłosiła informację o otrzymaniu dofinansowania na budowę Rakoszyckiego Centrum Czytelnictwa i Kultury Lokalnej. Wsparcie od Urzędu Marszałkowskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 wynosi 500 tys. zł.
5 lutego 2019
Polkowice
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Polkowicach obchodzi w 2019 roku jubileusz swojego istnienia! Z tej okazji dla czytelników przygotowano specjalne pamiątkowe pieczątki, którymi można ozdobić swoje książki lub notesy.
6 lutego 2019
Jerzmanowa
Biblioteka Publiczna w Jerzmanowej zajęła drugie miejsce w konkursie fotograficznym „Kultura na Widoku”! Zadanie konkursowe polegało na ciekawym wyeksponowaniu plakatu promującego korzystanie z legalnych źródeł multimedialnych, z czym jerzmanowscy bibliotekarze poradzili sobie znakomicie. Wykonana przez nich fotografia przedstawia „Damy kultury” – ubrane w starodawne stroje kobiety korzystają zarówno z książek tradycyjnych, jak i urządzeń elektronicznych.

Dzięki swojemu zaangażowaniu bibliotekarze wygrali nowości wydawnicze o wartości 200 zł dla swoich czytelników!
11–17 lutego 2019
Szklarska Poręba
Biblioteka Miejsca w Szklarskiej Porębie obchodziła Tydzień Kota, w którym uczestniczyły dzieci z okolicznych przedszkoli. Zwykłe zajęcia połączone z lekturą książeczek tematycznych zamieniły się w zooterapię dzięki obecności Sisi, kotki-rezydentki.
8, 14 lutego 2019
Szczytna
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szczytna przygotowała specjalną walentynkową akcję dla swoich czytelników. Każdy, kto 14 lutego przyszedł po książkę, mógł otrzymać pamiątkową kartkę z wierszem o miłości. Były to XVIII Poetyckie (anty)Walentynki w tym miejscu.
Nieco wcześniej odbyły się także wyjątkowe zajęcia w Strefie Seniora. Przed uczestnikami postawiono zadanie napisania listu miłosnego. Trzy grupy analizowały autentyczne przykłady takich tekstów i wcielało się kolejno: w Jana III Sobieskiego piszącego do Marysieńki, w Witkacego piszącego do żony Niny oraz w Miriam, bohaterkę powieści „Pożądanie mieszka w szafie”.
14 lutego 2019
Siechnice
W Centrum Kultury w Siechnicach ruszyły zajęcia poświęcone rysunkowi oraz książce artystycznej skierowane do dzieci. „Rysunki Weroniczki” prowadzone są przez ilustratorkę związaną z wydawnictwem Dwie Siostry i umożliwiają najmłodszym zapoznanie się z typografią, ilustracją, nauczenie się budowania prostych historyjek, a także tworzenia form przestrzennych.

? Co ważne, nauka będzie miała charakter bardzo praktyczny. Rezultatem warsztatów ma być bowiem własna książeczka artystyczna stworzona przez każdego z uczestników.
15 lutego 2019
Nowogrodziec
W Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu przeprowadzono spotkanie walentynkowe o szczególnym znaczeniu. Na warsztaty „W imię miłości” zaproszono seniorów, którzy opowiadali o uczuciach ze swojego punktu widzenia.

? Dopowiadamy, że dzień wcześniej odbyły się również zajęcia o podobnej tematyce dla przedszkolaków, to jednak wydaje się już bibliotecznym standardem – rzadziej natomiast myśli się o dacie 14 lutego w kontekście osób nienależących do najważniejszych uczestników tzw. mainstreamu w kulturze.
21–22 lutego 2019
Jawor
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworze zorganizowała Dni Spokoju Wewnętrznego dla dzieci i młodzieży. Projekt odbył się we współpracy z wolontariuszami organizacji Inner Peace, której celem jest pomóc dzieciom z całego świata wzmocnić poczucie własnej wartości, rozwinąć umiejętność radzenia sobie z emocjami, poprawić uwagę i koncentrację itd.
26 lutego 2019
Głogów
Tego dnia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu zorganizowanego przez dział dziecięco-młodzieżowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głowie pt. „Kocia magia”. Konkurs zorganizowany z okazji Światowego Dnia Kota (17 lutego) ma raczej standardowy przebieg – dzieci mają do wyboru dwie kategorie (plastyczną i literacką), obowiązuje również podział na różne grupy wiekowe.  

? To, co nas zachwyciło, to połączenie akcji ze zbiórką karmy dla zwierząt do głogowskiego schroniska dla zwierząt. Proste, ale działa!
27 lutego 2019
Wołów
W czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wołowie od końca lutego na odwiedzających czeka darmowa kawa. To dodatkowa zachęta do sięgania po książki.

? Na razie nie ma informacji, by biblioteka ograniczyła wydawania kawy do tej grupy osób, która naprawdę pragnie poczytać.
styczeń 2019
Oficjalnie zakończyła się realizacja projektu „Nowoczesna przestrzeń Centrum Kultury – Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głuszycy”. Dzięki temu budynek biblioteki został odremontowany, wymieniono instalacje, przystosowano infrastrukturę do potrzeb osób niepełnosprawnych. Środki na remont i modernizację głuszyckiego Centrum Kultury pozyskane zostały w ramach programu „Infrastruktura Domów Kultury” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
styczeń 2019
Mietków
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Mietkowie ruszył skierowany do najmłodszych projekt „Woda – źródłem wszystkiego”, który powstał dzięki uzyskaniu przez instytucję grantu Stowarzyszenia „Eko-Unia”. Na 150 wniosków granty przyznano tylko 30, ponadto GBP w Mietkowie zajęła pierwsze miejsce.
Organizowane z myślą o przedszkolakach zajęcia mają charakter warsztatów, konkursów, wycieczek. Celem projektu jest m.in. uwrażliwienie dzieci na problem kurczenia się zasobów wody i zachęta do ekologicznego stylu życia.
styczeń 2019
Mirsk
Specjalnie dla swoich czytelników Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Mirsk zmieniła swoje dni otwarcia. Od stycznia tego roku można korzystać ze zbiorów także w środy.
styczeń 2019
Piechowice
Wraz z końcem stycznia w Piechowickim Ośrodku Kultury zakończono remont mający na celu zlikwidowanie barier architektonicznym dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Dzięki przebudowie holu oraz wejścia do sali widowiskowej teraz z łatwością można poruszać się po budynku na wózku inwalidzkim. Ponadto pomieszczenia przystosowano do potrzeb mam z dziećmi w wózkach, a i to jeszcze nie koniec. W planach jest wykonanie specjalnego pomostu, który skróci drogę do wspomnianej sali widowiskowej.
styczeń 2019
Przedmoście
Gminna Biblioteka Publiczna w Przedmościu rozpoczęła realizację nowego projektu pod nazwą „Młody naukowiec”. Środki na ten cel zostały pozyskane z Fundacji Banku Gospodarki Kredytowej. Dodajmy, że biblioteka znalazła się w gronie 50 laureatów konkursu „Na dobry początek” zorganizowanego przez wyżej wymienioną fundację.
luty 2019
Bolesławiec
Miejska Biblioteka Publiczna w Bolesławcu rozpoczęła działalność nowego klubu dyskusyjnego. Tym razem postawiono na muzykę! I to konkretną, ponieważ nazwa stowarzyszenia brzmi – nieco groźnie – „Ciemna strona muzyki”. Uspokajamy, chodzi jedynie o gatunki takie jak punk, rock czy metal. W końcu kultura to nie tylko książki.

? Dodajmy, że jeszcze w zeszłym roku Biblioteka w Bolesławcu ruszyła z innymi inicjatywami, w tym z klubem „Vegefani”, o którym pisaliśmy w poprzedniej kronice.
styczeń/luty 2019
Lubań
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaniu już w zeszłym roku ruszyła ze specjalnymi zajęciami skierowanymi do osób wychowujących dzieci. Świadome wspieranie polegać ma m.in. na właściwym postępowaniu w przypadku agresji, zachęcaniu do asertywności, stawianiu granic we właściwym miejscach itd. Takie i podobne tematy poruszane są podczas zajęć z profesjonalną trenerką.