Nasza biblioteka bierze udział w projekcie "Biblioteki dla Planety" Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Projekt ma za zadanie przygotowanie 20 bibliotekarzy do roli rzeczników Celów Zrównoważonego Rozwoju Agenda 2030. Głównym celem projektu jest nabycie/rozszerzenie przez bibliotekarzy umiejętności w zakresie prowadzenia działań promocyjnych i edukacyjnych dotyczących Celów Zrównoważonego Rozwoju, skierowanych do użytkowników bibliotek i społeczności lokalnych.
Uczestnicy biorą udział w wykładzie i szkoleniach, które obejmują wsparcie bibliotek w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju, ze szczególnym naciskiem na ochronę klimatu. Dowiadują się, jak wykorzystać zasoby bibliotek do edukacji ekologicznej, budować partnerstwa na rzecz ochrony środowiska oraz oceniać postępy w realizacji tych celów. Omówione zostaną także inicjatywy promujące świadomość ekologiczną i zrównoważony styl życia, a także narzędzia budowania wizerunku proekologicznej biblioteki.
Po ukończeniu szkoleń nasza uczestniczka opracuje i zrealizuje projekt ekologiczny w naszej bibliotece.
Opisy wszystkich projektów będą udostępnione na stronie https://www.sbp.pl/ w celu inspirowania innych bibliotekarzy do podejmowania proekologicznych inicjatyw i kształtowania świadomości społecznej na temat zmian klimatycznych.
Biblioteki na rzecz realizacji Agendy 2030
Biblioteki publiczne pełnią ważną rolę w rozwoju edukacji, kultury i gospodarki kraju. Wykorzystując aktualne prace rządu polskiego, świat nauki i biznesu nad wdrożeniem postanowień Agendy 2030, bibliotekarze promują dokument ONZ w kontaktach z przedstawicielami władz samorządowych, instytucjami i mieszkańcami oraz przedstawiają sposoby realizacji wszystkich 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju przez książnice. Poprzez dostęp do informacji, przyjazną przestrzeń, kwalifikacje pracowników oraz bogatą ofertę skierowaną do czytelników biblioteki mogą stać się partnerami do wspólnego działania i wspierania zrównoważonego rozwoju w sektorze gospodarczym i społecznym kraju oraz regionu.
Cele Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Goals – SDGs) to plan działania na rzecz przemian i przeobrażeń świata, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone w sposób zrównoważony, z szacunkiem dla środowiska oraz z uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń.
Na szczycie w Nowym Jorku, w dniach 25-27 września 2015 r., przywódcy krajów członkowskich ONZ podpisując dokument “Przekształcania naszego świata: Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju – 2030” podjęli ambitne zobowiązanie do podjęcia działań na rzecz redukcji ubóstwa w jego wszystkich postaciach, zapewnienia dostępu do edukacji, do żywności i czystej wody, podjęcia działań na rzecz równości szans, wspieranie praw człowieka, pokoju i stabilności na świecie, ochrony środowiska naturalnego, łagodzenia zmian klimatycznych, dostępu do zrównoważonych źródeł energii. Deklarację w imieniu Polski podpisał prezydent Andrzej Duda.
Dokument ten zawiera 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju i związanych z nimi 169 działań, które mają być osiągane przez wszystkie strony – rządy państw, organizacje międzynarodowe, organizacje pozarządowe, sektor nauki i biznesu, a także obywateli. Skupiają się one wokół 5 obszarów: ludzie, planeta, dobrobyt, pokój, partnerstwo (ang. 5xP : people, planet, prosperity, peace, partnership).
Stanowią one podstawę nowej Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju świata, uwzględniającej aspekt ekonomiczny, społeczny i środowiskowy. Plan ten wskazuje najważniejsze wyzwania naszych czasów. Przedstawia wizję budowy lepszego świata z korzyścią dla mieszkańców planety oraz jego naprawy.
Realizację założeń globalnej agendy rozwojowej przez Polskę monitoruje Ministerstwo Rozwoju. Z kolei w wymiarze międzynarodowym wysiłki krajów rozwijających się na rzecz wypełniania Agendy 2030 wspiera Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w ramach działań Polskiej pomocy.
Każdy z nas ma swoją rolę do spełnienia, bo chodzi o naszą wspólną przyszłość!
więcej o projekcie: https://www.sbp.pl/serwis-informacyjny/wszystkie/biblioteki-dla-planety-projekt-szkoleniowy