Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy

W grudniu zakończyliśmy realizację projektu „Gotowi na książkowe akcje 2.0” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.  Z oferty tego projektu skorzystało 1000 osób. Skupiliśmy się na promowaniu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży proponując im cykl spotkań pokazujących drogę książki od pomysłu autora do książki na półce w księgarni czy bibliotece. W ramach tych spotkań dzieci spotkały z się z pisarzem, ilustratorką, wydawcą i odwiedziły introligatornię oraz księgarnię. Następnym krokiem zrealizowanym w ramach wydarzenia było pokazanie, że dzieci też mogą być autorami, ilustratorami stąd warsztaty tworzenia komiksu oraz „Jak stworzyć książkę”. Bardzo zależało nam na pokazaniu zalet korzystania z biblioteki dlatego przeprowadziliśmy wycieczki po bibliotece podczas których dzieci i młodzież zapoznała się z naszą ofertą skierowaną do nich oraz do ich rodziców i opiekunów, a także przeprowadziliśmy zajęcia z korzystania z baz bibliotecznych i czasopism archiwalnych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się cykle spotkań z regionalnym autorami, pisarzami i historykami zarówno wśród młodszych odbiorców jak i dorosłych. Spotkania te pod nazwą „Tajemniczy Dolny Śląsk” najprawdopodobniej będą kontynuowane już poza projektem. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa poświęcona patronowi roku 2023 Mikołajowi Kopernikowi pt. „Co czytał i co czytałby dziś Mikołaj Kopernik?” przyciągająca sporo uwagi zarówno uczestników projektu jak i czytelnikom odwiedzającym naszą bibliotekę.

Bardzo dziękujemy szkołom, nauczycielom, dzieciom, młodzieży, seniorom, prelegentom i wszystkim uczestnikom naszych wydarzeń za udział w projekcie i mamy nadzieję na kolejne spotkania w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej!

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury — państwowego funduszu celowego. 

BELKA