Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy

TABLICA p. Renia Słonik

 

Miło nam poinformować, że Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu otrzymała dofinansowanie ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 157 682 zł na koordynację działalności Dyskusyjnych Klubów Książki w województwie dolnośląskim w 2024 roku. Dla nie wtajemniczonych spieszę z wyjaśnieniem, że Dyskusyjne Kluby Książki tworzą ludzie, którzy spotykają się w bibliotekach i nie tylko by rozmawiać o książkach. Program funkcjonuje w polskich bibliotekach publicznych od 2007 i powstał z potrzeby stworzenia miejsca, w którym swobodnie będzie można rozmawiać o przeczytanych książkach nie będąc znawcą literatury czy krytykiem.

Spotkania i dyskusje o książkach mają charakter nieformalny a uczestnikiem klubu może zostać każdy. Jako biblioteka wojewódzka jesteśmy w programie już od 2007 roku, regularnie poszerzając krąg klubowiczów. Do udziału w przedsięwzięciu w roku 2024 zaprosiliśmy 152 kluby funkcjonujące na terenie gmin miejskich, wiejskich i miejsko-wiejskich. Naszą ofertę kierujemy do wszystkich grup wiekowych, zapraszając zainteresowanych na spotkania autorskie, wykłady, warsztaty oraz szkolenia.

Głównymi celami projektu są: promocja kultury literackiej i czytelnictwa, ożywienie i integracja środowisk skupionych wokół bibliotek publicznych, zachęcenie nowych użytkowników do korzystania z bibliotek publicznych oraz inspirowanie bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie (m.in. poprzez włączanie klubów w  ogólnopolskie kampanie proczytelnicze, takie jak Narodowe Czytanie bądź obchody literackich jubileuszy). Staramy się popularyzować idee DKK w środowiskach do tej pory niezaangażowanych w ruch.

Podejmowane przez kluby działania nie tylko popularyzują czytelnictwo ale integrują lokalną społeczność. Przynależność do klubu to doskonała okazja spotkania miłośników  książek, udziału w ciekawych dyskusjach/wydarzeniach, dzielenia się wrażeniami na temat przeczytanych książek. Udział w projekcie bibliotek publicznych zwłaszcza z mniejszych miejscowości/gmin to szansa na rozszerzenie oferty kulturalnej oraz pozyskanie nowych użytkowników, którzy do tej pory nie korzystali z ich usług.

 

 

Dyskusyjne Kluby Książki pod skrzydłami DBP


DKKK kryminal net


DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI KRYMINALNEJ - ZBRODNIA WE WTOREK

Gromadzi fanów jednego z najbardziej popularnych i lubianych gatunków literackich. Dyskusje są zwykle sproblematyzowane - konkretna książka lub kilka publikacji to zazwyczaj pretekst do rozmowy na temat szerzej pojętego zagadnienia, np. profilu mordercy czy funkcjonowania jakiegoś motywu literackiego.   

DKKZ zekranizowane net

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI ZEKRANIZOWANEJ

Klubowicze spotykają się w drugie środy miesiąca, by porozmawiać o tytule mającym swoją adaptację filmową lub serialową. Najważniejsza na naszych spotkaniach jest miła, luźna atmosfera, a ekranizacja książki daje dodatkowo szerokie pole do dyskusji i porównań. Kolejnych emocji naszym rozmowom dodaje odwieczne pytanie o wyższość książki nad jej adaptacją lub odwrotnie.

wykolejeni net

DYSKUSYJNY KLUB KOMIKSU WYKOLEJENI

Klub powstał w 2018 r. i od tej pory, nieprzerwanie, łączy osoby spragnione rozmów o wartościowych komiksach, powszechnie nazywanych powieścią graficzną.
Spotykamy się raz w miesiącu; na bieżąco wybieramy omawiane tytuły. Sięgamy zarówno po nowości, jak i komiksy długo obecne na polskim rynku.
Współpracujemy z wrocławską Księgarnią Hiszpańską, w której toczą się nasze dyskusje. Popularyzujemy komiks również poza spotkaniami klubu.


kafel bialoruski dkk

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI W JĘZYKU BIAŁORUSKIM

 Ma na celu poznawanie białoruskiej literatury, języka, kultury i tradycji. Jako organizatorzy DKK:

- zapewniamy odbiorcom dodatkową edukację,

- dajemy dzieciom możliwość spędzania wolnego czasu w gronie dzieci migrantów z Białorusi,

- stwarzamy możliwości do samodzielnego rozwoju i pokazania własnej kreatywności,

- dbamy o zachowanie tożsamości białoruskiej w warunkach emigracji.

Chronimy język, tradycje i kulturę Białorusi poprzez: studiowanie dzieł pisarzy białoruskich (klasycznych i współczesnych), rekonstrukcję obrzędowości i przywracanie technik artystycznych w rzemiośle ludowym, kultywowanie przepisów tradycyjnej kuchni białoruskiej, tworzenie klubów konwersacyjnych i dyskusyjnych.

 

370242267 345542251210697 8263654386957601260 n

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI ZACZYTANY RYNEK 58

Zapraszamy do przyłączenia się osoby, które lubią czytać literaturę nieco inną niż powieści. Tu rozmawiamy o czasach minionych i o ludziach, którzy w kulturze znaczyli bądź znaczą wiele.
Nie musisz być ekspertem ani znawcą literatury, wystarczy, że masz ochotę na ciekawą dyskusję i dobrą zabawę.

Biblioteka Niemiecka, sala 11, I piętro, godz. 16:30.
Opiekunka klubu: Ewelina Tulko.

 

KLUB KSIĄŻKI GROZY

Jesteś miłośnikiem literatury grozy? A może chciałbyś wyruszyć w tę mrożącą krew w żyłach podróż i rozpocząć czytanie książek w tym gatunku? Chciałbyś poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach?
Zapraszamy na spotkania Klubu Książki Grozy! Spotykamy się w drugie czwartki miesiąca.
Spotkanie poprowadzą: Marta Wojtaszek i Magdalena Zięba.
Opiekunka klubu: Justyna Sobieralska.