Odsłon : 132 Pobierz jako plik iCal

X NOC BIBLIOTEK - MOC BIBLIOTEK

11 października 2024

Galeria pod Plafonem, Rynek 58

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.

Biblioteki w całej Polsce przy wsparciu – promocyjnym i merytorycznym – organizatorów, przygotowują dla czytelników specjalne wydarzenia.

PROGRAM:

godz. 16:00 | Zuzanna Chróścik - Pracownia Kaligrafii "Scriptfolium": warsztaty kaligrafii - INICJAŁY | zapisy od 1.10.2024, dla osób powyżej 14 lat | I piętro - Biblioteka Koreańska/Niemiecka

godz. 18:00 | prof. Jan Miodek: SŁOWA MAJĄ MOC | Galeria Pod Plafonem | parter

godz. 19:00 | dr Anna Lubińska: KSIĄŻKI I BIBLIOTEKI OCZAMI UMBERTA ECO | Galeria Pod Plafonem | parter

zapisy na warsztaty ruszą 1.10.2024 r.

Nocy Bibliotek towarzyszy akcja „Podziel się książkami” – zachęcamy czytelników i czytelniczki do przynoszeniaprzeczytanych nowości wydawniczych, audiobooków, winyli i gier planszowych!

Bądźcie tego dnia z nami!

prof. Jan Miodek – polski językoznawca i gramatyk normatywny, profesor nauk humanistycznych, były dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk. Jako członek Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN od 1996 r., czyli od początku jej istnienia, jest współodpowiedzialny m.in. za wszystkie uchwały ortograficzne Rady. Popularyzator wiedzy o języku, znany szczególnie jako autorytet normatywny w dziedzinie języka polskiego.
Jest twórcą i prezenterem programów telewizyjnych: Ojczyzna polszczyzna (1987–2007, cotygodniowy) i Słownik polsko@polski (od 2009, cotygodniowy).

dr Anna Lubińska — doktorka nauk społecznych, absolwentka filologii polskiej oraz informacji naukowej i bibliotekoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Adiunkt w Zakładzie Interdyscyplinarnych Badań nad Książką i Komunikacją w Instytucie Nauk o Mediach i Informacji UWr. Autorka monografii Dzieje wydawnicze utworów Stanisława Przybyszewskiego w latach 1892–2015 w wybranych krajach europejskich. Publikowała między innymi w czasopismach „Przegląd Biblioteczny”, „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Polonica” i monografiach zbiorowych. Do jej zainteresowań badawczych należą literatura i kultura popularna, książka artystyczna XIX–XX wieku oraz wykorzystanie nowych mediów w promocji książki.

Zuzanna Chróścik - historyczka sztuki, kaligrafka. Prowadzi warsztaty kaligrafii dla dzieci i dorosłych we Wrocławiu, Warszawie i Krakowie. Fascynują ją różnorodne pisma: zarówno te z kaligrafii średniowiecznej (uncjała, pisma gotyckie), fantastycznej (pismo elfickie – Tolkienowski Tengwar) oraz bardziej współczesne, jak pisma kursywne. Realizuje również projekty kaligrafii w „dużym formacie”, m.in. na powierzchniach ściennych. Na stałe współpracuje z Fundacją Sztuka Kaligrafii w Krakowie. W 2019 roku założyła Pracownię Kaligrafii we Wrocławiu. W social media funkcjonuje jako Scriptfolium.

Uczestnictwo w Wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku uczestnika zgodnie z Regulaminem.

W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.