Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemiecki
Ośrodek „Pamięć i Przyszłość" bada i prezentuje powojenną historię Wrocławia oraz Ziem Zachodnich. Najpełniejszą formą działań Ośrodka jest nowoczesna wystawa „Wrocław 1945–2016" prezentowana w Centrum Historii Zajezdnia, odrestaurowanym budynku legendarnej zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej. Ośrodek jest ważnym głosem w sprawach dotyczących historii naszego regionu. Poprzez upowszechnianie tego dorobku stara się pobudzić mieszkańców do refleksji i dać im szansę poznania, zrozumienia i polubienia minionych dekad.
OD „LANDSCHAFTU” DO „KRAJOBRAZU”
Z pogmatwanych dziejów Śląska
Publikacja stanowi ważny wkład w badania nad śląską krainą leżącą w Europie Środkowo-Wschodniej na terenie Republiki Czeskiej, Niemiec i Polski, a podzieloną administracyjnie pomiędzy cztery województwa. Tom poświęcony jest szeroko pojętemu zagadnieniu śląskich przestrzeni. Autorzy postanowili przyjrzeć się śląskim „przestrzeniom”, ujmowanym jako rozmaite kategorie ludzkiej aktywności i niemniej przeróżne powiewy historii hulające nad tą czarodziejską krainą.
DOLNY ŚLĄSK. PAMIĘTAM POWÓDŹ
Książka jest efektem całorocznego projektu kulturalnego „Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź”. Autorzy publikacji odwiedzili kilkanaście dolnośląskich miejscowości, w których spotykali się z mieszkańcami i gromadzili materiały audiowizualne. Eseje, wspomnienia, dzienniki, reportaż, opowiadanie, wywiady, archiwalne zdjęcia – tak o powodzi z 1997 roku jeszcze nie opowiadano.
WRASTANIE. ZIEMIE ZACHODNIE I PÓŁNOCNE. POCZĄTEK
Katalog pierwszej wystawy przygotowanej przez Konsorcjum Sieci Ziem Zachodnich i Północnych. Jej celem jest syntetyczne ukazanie wybranych aspektów pierwszych kilku lat najnowszej historii ziem, które w 1945 r. na skutek decyzji zwycięskich mocarstw – zostały włączone w granice Polski, a przed II wojną światową były częścią państwa niemieckiego.
Materiały pochodzą od wydawcy.