Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemiecki
Tamara Barriga
SEKRETY WROCŁAWIA
Słynie jako miasto mostów. Zachwyca architekturą. Uwodzi i obiecuje moc ekscytujących wrażeń. Wrocław od lat niczym niepokojąco piękna kobieta urzeka i skrywa sekrety…Tamara Barriga z pasją i odwagą wnika w nieodkryte dotąd tajemnice Wrocławia. Zdradza, dlaczego w Mrówkowcu mieszka się luksusowo i… nieznośnie. Opowiada o ludziach, którzy wyróżniali się mądrością, pracowitością, a w końcu zapisali się w historii miasta i nie tylko: profesor Alzheimer, Otfrid Foerster – lekarz Lenina, Sir Gutmann – ojciec igrzysk paraolimpijskich czy profesor Tołpa – wierzący w leczniczą moc torfu. W tej książce nie zabrakło także tego, co nieprzewidywalne, nieobliczalne i często tragiczne. Śmierć niemieckiego zoo, krwawe juwenalia, epidemia, w wyniku której zamknięto wjazd do miasta… To wszystko o niezwykłym Wrocławiu. I jeszcze więcej, bo w stolicy Dolnego Śląska rodzą się twórcze rozwiązania, których przykładem: dom nazywany polskim igloo, nowoczesne centrum medyczne czy legendarne komputery Odra. Ta książka, tak jak sam Wrocław, co chwila rozbłyska pięknymi kolorami, budzi podziw i zniewala różnorodnością.
Artur Szałkowski
SEKRETY WAŁBRZYCHA
Tajemniczy, malowniczy i wzbudzający ciekawość większości Polaków… Wałbrzych ma wiele zakamarków, ciekawostek czających się w wąskich zaułkach i niezbadanych podziemi skrywających drogocenne przedmioty. Ma swoją księżniczkę – urzekającą Daisy – i księcia, który tylko dla niej sprowadził z Sycylii siedem wagonów kolejowych wypełnionych zastygłą lawą z wulkanu Etna. Wśród pięknych kwiatów w stworzonej z miłości palmiarni kryją się historie, o których zranione serca chciałyby zapomnieć… Ma ukryty schron połączony z tunelem kolejowym, biegnącym w kierunku obecnej stacji kolejowej Wałbrzych Główny. Jeśli uważnie nadstawisz ucha, usłyszysz niebiańską muzykę Krzysztofa Komedy. Mapa jego życia zaprowadzi Cię na ulicę Słowackiego, pod numer 23. W książce wszystko dynamicznie się zmienia i po chwili będziesz już w zupełnie innym miejscu i czasie. Kolejna strona to połowa sierpnia 1989 roku, w kinach króluje film Konsul Mirosława Borka. Jego bohater w rzeczywistości jest nierozerwalnie związany z Wałbrzychem. W 2012 roku w Białym Domu Barack Obama odbiera okazałą przesyłkę… Czterdzieści opowieści splata w całość Sekrety Wałbrzycha, odkrywa nowe oblicze miasta, przywołuje wspomnienia i zadziwia. Przeczytajcie…
Tomasz Sielicki
WROCŁAWSKIE TRAMWAJE KONNE
Wrocław ma to szczęście, że zachowało się sporo materiałów źródłowych, dzięki którym można odtworzyć nieznany dzisiejszym czytelnikom okres, kiedy transport tramwajowy dopiero się kształtował. 10 lipca 1877 roku we Wrocławiu otworzono pierwszy odcinek miejskiej kolei konnej. Trasa obsługiwana przez przedsiębiorstwo Breslauer Straßen-Eisenbahn-Gesellschaft (Wrocławskie Towarzystwo Kolei Ulicznej) wiodła z Przedmieścia Oławskiego na Szczytniki. W ciągu kilkunastu lat udało się stworzyć jedną z największych sieci tramwajowych w Niemczech o łącznej długości tras przekraczającej 30 km. Pod koniec XIX stulecia, w okresie największego rozkwitu na pięciu liniach kursowało 140 wagonów, do ciągnięcia których spółka wykorzystywała ponad pół tysiąca koni. W książce Wrocławskie tramwaje konne autor pełni rolę przewodnika. Przybliża Czytelnikom rozwój kolei konnej we Wrocławiu i szczegóły jej codziennej eksploatacji. Informacje na temat zajezdni, wagonów, infrastruktury czy koni tworzą zwarty obraz transportu w mieście w ostatnich dekadach XIX stulecia. Bogaty materiał ilustracyjny, a także liczne artykuły prasowe opowiadające o tramwajach konnych we Wrocławiu pomogą Czytelnikom przenieść się w odległe czasy i poznać niemal nieznane oblicze miasta.
Materiały pochodzą od wydawcy.