SPACERKIEM PO POWIECIE WROCŁAWSKIM – CZYLI O CZYM SZUMIĄ DRZEWA
Tekst: Marta Miniewicz
Zdjęcia: Zbigniew Sobierajski
Stowarzyszenie Podróżników TUITAM, 2017

Publikacja zawiera opisy kilku gatunków drzew, które najczęściej rosną obok naszych domów, ozdabiają przypałacowe parki czy też tworzą zabytkowe aleje wzdłuż wiejskich dróg, mijamy je, przemierzając liczne szlaki piesze lub rowerowe, zdobywając szczyt Ślęży, spacerując leśnymi ścieżkami nad brzegami Bystrzycy. Są to często pomniki przyrody, majestatyczni i piękni świadkowie historii. Pamiętają wydarzenia sprzed lat, znają zapomniane już ludowe wierzenia i zabobony, opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie, dlatego w książce znajdziemy zarówno opowieści z mitologii słowiańskiej i greckiej, jak i lokalne legendy związane z drzewami.
Wydawnictwo Kołowrocek specjalizuje się w wydawaniu książek turystycznych dla dzieci. W serii „Dolny Śląsk dla Dzieci” ukazały się m.in. „Legendy wrocławskie – Stare Miasto”, „Legendy wrocławskie – Ostrów Tumski”, „Legendy ślężańskie”, „Legendy książańskie”, „Legendy świdnickie”. Mają one formę rozkładanych kolorowych mapek z krótkimi tekstami legend i mogą się przydać podczas rodzinnych spacerów. Autorką ilustracji do mapek jest Paulina Mager.