Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemiecki
W SZKLARSKIEJ PORĘBIE WSZYSTKIE DROGI
PROWADZĄ DO WLASTIMILÓWKI

(…) Rok 2017 ogłoszony został w Szklarskiej Porębie Rokiem Wlastimila Hofmana, by upamiętnić postać „Pana Profesora”, a może doprowadzić do tego, by jego dom – Wlastimilówka – stał się muzeum stanowiącym społeczną własność. (…) Przedstawiamy Wlastimila Hofmana również jako człowieka poezji, w której, jak i w malarstwie, dawał wyraz swemu wewnętrznemu, duchowemu światu.
Znaczącą część informacji o życiu artysty dostarczyła korespondencja jego i jego żony, udostępniona przez przyjaciół malarza i zbieraczy, a także opowieści mieszkańców Szklarskiej Poręby. Materiał ilustracyjny w większości stanowią zdjęcia rodzinne Hofmanów oraz czarno-białe i barwne reprodukcje znanych i nieznanych obrazów malarza ze zbiorów Wlastimilówki, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i osób prywatnych. Serdecznie dziękujemy za udostępnienie tych cennych pamiątek.
(…) Rok Wlastimila Hofmana to wydarzenia poświęcone upamiętnieniu Ady i Wlastimila Hofmanów. „To lekcja patriotyzmu dla młodzieży i dorosłych – miłości do Polski… oby praca organizatorów przyniosła Hofmanom właściwe miejsce w historii…” – tak wyraziła swe pragnienie Anna Sztaudynger-Kaliszewicz. (fragm. Od redakcji)
MIEDZIANKA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE, KTÓREGO NIE MA
Miedzianka to takie miejsce, gdzie… czas płynie w drugą stronę. Od tego, co jest, do tego, co było, przez co jej dziejowy koniec okazuje się… jej początkiem. Tutejsza czasoprzestrzeń zakrzywia się, wywołując przejmujący dreszcz, który im dłużej tutaj jesteśmy, tym bardziej czegoś się od nad domaga. Ale czego? Spośród resztek murów słyszymy cichutkie:
– Memento…
Taka właśnie jest emocjonalna opowieść o Miedziance, oddająca osobistą historię doświadczania tego miejsca, odkrywania jego genius loci. Opowieść nietuzinkowa, intrygująca, inna. Dokładnie taka, by stać się przewodnikiem emocjonalnym, z których pierwszy oddajemy właśnie Czytelnikowi do rąk.
Książka wyróżniona na XXI Przeglądzie Książki Turystycznej i Krajoznawczej na TOUR SALON w Poznaniu.
LABORANCI U DUCHA GÓR
Dawne ziołolecznictwo w Karkonoszach i Górach Izerskich

Zioła i ich lecznicze wykorzystanie to temat coraz głośniej dyskutowany. A zielarskie, czyli laboranckie tradycje Karkonoszy i Gór Izerskich, mimo że niegdyś tak rozsławiające nasze góry, wciąż pozostają nieco w ukryciu. Naprzeciw zainteresowaniu nimi wychodzi publikacja Laboranci u Ducha Gór. Stanowi ona poniekąd kontynuację odkrywania tradycji kulturowych regionu, którymi Autor zajął się w wydanej kilka lat temu książce Walonowie u Ducha Gór. Przemysław Wiater odsłania przed Czytelnikiem tajemnice pochodzenia, właściwości oraz użytkowania ziół występujących w naszych górach. Prezentuje je przy tym w szerokim kontekście kulturowym i historycznym, skupiając się także na ludowych przekonaniach dawnych mieszkańców Gór Olbrzymich, czy podając dawne przepisy na ziołowe medykamenty.Informacje zawarte w książce czasem wzbudzają zdziwienie, czasem podziw, czasem uśmiech, gdy dowiadujemy się o wierzeniach na temat magiczności niektórych lekarstw czy ich poszczególnych składników. Pamiętajmy jednak, że wszystko dzieje się w Krainie Ducha Gór, w której cuda są przecież możliwe… Książka ma charakter popularnonaukowy, napisana jest jednak z pasją, językiem lekkim i zrozumiałym także dla Czytelnika nieczującego się specjalistą w temacie. Zawiera również kolorowe ilustracje, ukazujące poszczególne rośliny lecznicze, miejsca ich występowania czy przedmioty używane do wyrobu ziołowych lekarstw. Po jej lekturze spacer po karkonoskiej łące już nigdy nie będzie taki sam.


Wszystkie książki dostępne na www.adrem.jgora.pl
Materiały pochodzą od wydawcy.