Analiza Funkcjonowania Bibliotek jest projektem realizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich (SBP) przy współpracy Konferencji Dyrektorów Wojewódzkich Bibliotek Publicznych, Konferencji Dyrektorów Bibliotek Pedagogicznych oraz Konferencji Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich. Biblioteki z województwa dolnośląskiego od samego początku uczestniczą w tym badaniu.
Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie jednolitych metod oraz narzędzi systematycznej oceny działania bibliotek naukowych, pedagogicznych i publicznych opartych na analizie i porównaniach danych statystycznych oraz wskaźników funkcjonalności w obrębie poszczególnych typów bibliotek, włączając w to badania satysfakcji odbiorców usług bibliotecznych.
Podstawą podjęcia wspólnych prac jest "List intencyjny" podpisany w lutym 2013 r. Partnerem wspierającym SBP w realizacji projektu jest Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, która na podstawie "Porozumienia o współpracy" utrzymuje powstającą w ramach AFB bazę danych statystycznych i wskaźników funkcjonalności.
Analiza Funkcjonowania Bibliotek jest kontynuacją prac Zespołu ds. badania efektywności bibliotek publicznych i pedagogicznych prowadzonych od 2010 r. w ramach realizacji "Strategii SBP na lata 2010-2021" oraz projektu AFBN, realizowanego od 2001 roku przez biblioteki naukowe.
W latach 2010-2015 badania były współfinansowane przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a od roku 2013 do 2017 przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Obserwatorium Kultury. Od roku 2018 projekt jest finansowany przez Instytut Książki ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Analiza funkcjonowania bibliotek prezentacja >>
Instrukcja pracy w programie do gromadzenia i analizy danych statystycznych >>
Wskaźniki funkcjonalności dla bibliotek publicznych w Polsce >>
Wskaźniki funkcjonalności dla bibliotek publicznych w Polsce >>
Dane o budżecie organizatora
Na stronie BIP samorządów zamieszczone są informacje odnośnie budżetu gminy. Proszę szukać zakładki budżet. Należy znaleźć uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu na 2023 r. W §1 wpisana jest ogólna kwota dochodów budżetu gminy. Tę kwotę należy podać w zakładce Finanse w polu 32. Budżet organizatora (gminy, powiatu lub województwa). W przypadku braku tekstu uchwały na stronie BIP samorządu, można ją znaleźć w Elektronicznym Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego, czyli TUTAJ >>. Strona projektu: https://afb.sbp.pl/